Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Box of 500 | 2+ Boxes | 5+ Boxes | 10+ Boxes | 20+ Boxes |
| $52.06 | $45.99 | $42.85 | $41.86 | $40.87 |
| Volume Savings | 11.7% | 17.7% | 19.6% | 21.5% |
| Need 30+ Boxes? Click here for Pricing | ||||
3-7/8" x 8-7/8" (3.875" x 8.875"), Regular Envelope, C Style Window, 1-1/8" x 4-1/2", 7/8 from left, 1/2 bottom, White Sulphite (SFI Certified), 92% Brightness, Vellum Finish, Black Inside Tint, Diagonal Seams, Poly Window, Remoistening Seal, Flap Down
| ASIN: | B005155XMO | Brand: | The Envelope Supplies Shop | |
|---|---|---|---|---|
| Brightness Rating: | 92% | Feature 7: | Remoistening Seal | |
| Feature 8: | Flap Down | Color: | White | |
| Condition: | New | Currency: | USD | |
| Envelope Number: | #9 | Envelope Style: | Business Envelope | |
| Flap Type: | Flap Down | Pre-Printed: | No | |
| Package Length: | 3-7/8 in | Package Weight: | 6.50 LB | |
| Package Width: | 8-7/8 in | Material: | Paper Stock | |
| Country of Origin: | USA | Manufacturer Part Number: | 1906 | |
| Number of Items: | 500 | Number of Windows: | 1 | |
| Open End / Open Side: | Open Side | Paper Finish: | Vellum | |
| Seal Type: | Remoistening Seal | Seam Type: | Diagonal Seam | |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | Size: | 3-7/8 x 8-7/8 in | |
| Standards: | SFI Certified | Tint Color: | Black | |
| Tint Style: | Black Wesco Tint | UPC: | 10008257019063 | |
| Weight of Material: | 24 lb | Window: | Yes | |
| Window Length: | 1-1/8 in | Window Placement: | 7/8 left, 1/2 bottom | |
| Window Placement from Bottom: | 1/2 in | Window Placement from Left: | 7/8 in | |
| Window Size: | 1-1/8 x 4-1/2 in | Window Style: | C Style | |
| Window Width: | 4-1/2 in |
| ASIN: | B005155XMO |
|---|---|
| Brand: | The Envelope Supplies Shop |
| Brightness Rating: | 92% |
| Feature 7: | Remoistening Seal |
| Feature 8: | Flap Down |
| Color: | White |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Envelope Number: | #9 |
| Envelope Style: | Business Envelope |
| Flap Type: | Flap Down |
| Pre-Printed: | No |
| Package Length: | 3-7/8 in |
| Package Weight: | 6.50 LB |
| Package Width: | 8-7/8 in |
| Material: | Paper Stock |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 1906 |
| Number of Items: | 500 |
| Number of Windows: | 1 |
| Open End / Open Side: | Open Side |
| Paper Finish: | Vellum |
| Seal Type: | Remoistening Seal |
| Seam Type: | Diagonal Seam |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 3-7/8 x 8-7/8 in |
| Standards: | SFI Certified |
| Tint Color: | Black |
| Tint Style: | Black Wesco Tint |
| UPC: | 10008257019063 |
| Weight of Material: | 24 lb |
| Window: | Yes |
| Window Length: | 1-1/8 in |
| Window Placement: | 7/8 left, 1/2 bottom |
| Window Placement from Bottom: | 1/2 in |
| Window Placement from Left: | 7/8 in |
| Window Size: | 1-1/8 x 4-1/2 in |
| Window Style: | C Style |
| Window Width: | 4-1/2 in |