Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Box of 500 | 2+ Boxes | 5+ Boxes | 10+ Boxes | 20+ Boxes |
| $51.37 | $45.31 | $42.20 | $41.23 | $40.26 |
| Volume Savings | 11.8% | 17.9% | 19.7% | 21.6% |
| Need 30+ Boxes? Click here for Pricing | ||||
3-7/8" x 8-7/8" (3.875" x 8.875"), Regular Envelope, No Window, Ultra-White, Bright White Sulphite Paper, Paper Color: Bright White (96% Brightness), SFI Certified, Vellum Imaging Finish, Diagonal Seam, Flap Down, Remoistening Seal, 500 Qty / Box, 2500 Qty / Ctn, 6.5 lbs. per Box
| ASIN: | B005155YG4 | Brand: | The Envelope Supplies Shop | |
|---|---|---|---|---|
| Brightness Rating: | 96% | Feature 6: | Diagonal Seam | |
| Feature 7: | No Window | Feature 8: | Remoistening Seal | |
| Feature 9: | Flap Down | Color: | Bright White | |
| Condition: | New | Currency: | USD | |
| Envelope Number: | #9 | Envelope Style: | Business Envelope | |
| Flap Type: | Flap Down | Pre-Printed: | No | |
| Package Length: | 3-7/8 in | Package Weight: | 6.50 LB | |
| Package Width: | 8-7/8 in | Material: | Paper Stock | |
| Country of Origin: | USA | Manufacturer Part Number: | 2540 | |
| Number of Items: | 500 | Number of Windows: | 0 | |
| Open End / Open Side: | Open Side | Paper Finish: | Vellum | |
| Seal Type: | Full Remoistening Seal | Seam Type: | Diagonal Seam | |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | Size: | 3-7/8 x 8-7/8 in | |
| Standards: | SFI Certified | UPC: | 10008257025408 | |
| Weight of Material: | 24 lb | Window: | No |
| ASIN: | B005155YG4 |
|---|---|
| Brand: | The Envelope Supplies Shop |
| Brightness Rating: | 96% |
| Feature 6: | Diagonal Seam |
| Feature 7: | No Window |
| Feature 8: | Remoistening Seal |
| Feature 9: | Flap Down |
| Color: | Bright White |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Envelope Number: | #9 |
| Envelope Style: | Business Envelope |
| Flap Type: | Flap Down |
| Pre-Printed: | No |
| Package Length: | 3-7/8 in |
| Package Weight: | 6.50 LB |
| Package Width: | 8-7/8 in |
| Material: | Paper Stock |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 2540 |
| Number of Items: | 500 |
| Number of Windows: | 0 |
| Open End / Open Side: | Open Side |
| Paper Finish: | Vellum |
| Seal Type: | Full Remoistening Seal |
| Seam Type: | Diagonal Seam |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 3-7/8 x 8-7/8 in |
| Standards: | SFI Certified |
| UPC: | 10008257025408 |
| Weight of Material: | 24 lb |
| Window: | No |