Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Box of 500 | 2+ Boxes | 5+ Boxes | 10+ Boxes | 20+ Boxes |
| $63.38 | $56.94 | $53.46 | $52.15 | $50.85 |
| Volume Savings | 10.2% | 15.7% | 17.7% | 19.8% |
| Need 30+ Boxes? Click here for Pricing | ||||
Select options below. Enter quantities to Add to Cart.
Combine variations for discounted pricing.
3-7/8" x 8-7/8" (3.875" x 8.875"), Regular Envelope, No Window, Prism, Recycled, Pastel Colored Sulphite Paper, 9 Color Choices Available: Creme, Oyster, Buff, Canary, Goldenrod, Pink, Green, Blue, & Gray, Vellum Finish, Diagonal Seam, Flap Down, Remoistening Seal, 500 Qty / Box, 2500 Qty / Ctn, 6.5 lbs. per Box
| Brand: | The Envelope Supplies Shop | Feature 6: | No Window | |
|---|---|---|---|---|
| Feature 7: | Remoistening Seal | Feature 8: | Flap Down | |
| Condition: | New | Currency: | USD | |
| Envelope Number: | #9 | Envelope Style: | Business Envelope | |
| Flap Type: | Flap Down | Discontinued: | TRUE | |
| Pre-Printed: | No | Package Length: | 3-7/8 in | |
| Package Weight: | 6.50 LB | Package Width: | 8-7/8 in | |
| Material: | Paper Stock | Country of Origin: | USA | |
| Manufacturer Part Number: | 2014 | Number of Items: | 500 | |
| Number of Windows: | 0 | Open End / Open Side: | Open Side | |
| Paper Finish: | Vellum | Related Products: | E-2016, E-2017, E-2018, E-2019, E-2020, E-2021, E-2022, E-2023, E-2024, E-2025 | |
| Seal Type: | Remoistening Seal | Seam Type: | Diagonal Seam | |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | Size: | 3-7/8 x 8-7/8 in | |
| Weight of Material: | 24 lb | Window: | No |
| Brand: | The Envelope Supplies Shop |
|---|---|
| Feature 6: | No Window |
| Feature 7: | Remoistening Seal |
| Feature 8: | Flap Down |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Envelope Number: | #9 |
| Envelope Style: | Business Envelope |
| Flap Type: | Flap Down |
| Discontinued: | TRUE |
| Pre-Printed: | No |
| Package Length: | 3-7/8 in |
| Package Weight: | 6.50 LB |
| Package Width: | 8-7/8 in |
| Material: | Paper Stock |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 2014 |
| Number of Items: | 500 |
| Number of Windows: | 0 |
| Open End / Open Side: | Open Side |
| Paper Finish: | Vellum |
| Related Products: | E-2016, E-2017, E-2018, E-2019, E-2020, E-2021, E-2022, E-2023, E-2024, E-2025 |
| Seal Type: | Remoistening Seal |
| Seam Type: | Diagonal Seam |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 3-7/8 x 8-7/8 in |
| Weight of Material: | 24 lb |
| Window: | No |