Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Box of 500 | 2+ Boxes | 5+ Boxes | 10+ Boxes | 20+ Boxes |
| $73.90 | $67.23 | $63.66 | $62.04 | $60.46 |
| Volume Savings | 9% | 13.9% | 16% | 18.2% |
| Need 30+ Boxes? Click here for Pricing | ||||
3-7/8" x 8-7/8", White Digi-C Paper, Digi-Clear, 92% Brightness Window, Smooth Laser Finish, Diagonal Seam, Flap Down, Remoistening Seal, 500 Qty / Box, 2500 Qty / Ctn, 6 lbs. per Box
| Brand: | The Envelope Supplies Shop | Brightness Rating: | 92% | |
|---|---|---|---|---|
| Feature 7: | Flap Down | Feature 8: | Laser Compatible | |
| Color: | White | Condition: | New | |
| Currency: | USD | Envelope Number: | #9 | |
| Envelope Style: | Business Envelope | Flap Type: | Flap Down | |
| Pre-Printed: | No | Package Length: | 3-7/8 in | |
| Package Weight: | 6.00 LB | Package Width: | 8-7/8 in | |
| Material: | Paper Stock | Country of Origin: | USA | |
| Manufacturer Part Number: | 2332 | Number of Items: | 500 | |
| Number of Windows: | 2 | Open End / Open Side: | Open Side | |
| Paper Finish: | Smooth Laser | Seal Type: | Remoistening Seal | |
| Seam Type: | Diagonal Seam | Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | |
| Size: | 3-7/8 x 8-7/8 in | Weight of Material: | 24 lb | |
| Window: | Yes | Window Length: | 7/8 in | |
| Window Material: | Digi-Clear Window | Window Placement: | 3/8 From Left, 2-1/2 from Bottom | |
| Window Placement from Bottom: | 2-1/2 in | Window Placement from Left: | 3/8 in | |
| Window Size: | 7/8 x 2-1/2 in | Window Width: | 2-1/2 in | |
| Second Window Placement: | 7/8 From Left, 11/16 From Bottom | Second Window Placement from Bottom: | 11/16 in | |
| Second Window Placement from Left: | 7/8 in | Second Window Size: | 1 x 3-1/2 |
| Brand: | The Envelope Supplies Shop |
|---|---|
| Brightness Rating: | 92% |
| Feature 7: | Flap Down |
| Feature 8: | Laser Compatible |
| Color: | White |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Envelope Number: | #9 |
| Envelope Style: | Business Envelope |
| Flap Type: | Flap Down |
| Pre-Printed: | No |
| Package Length: | 3-7/8 in |
| Package Weight: | 6.00 LB |
| Package Width: | 8-7/8 in |
| Material: | Paper Stock |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 2332 |
| Number of Items: | 500 |
| Number of Windows: | 2 |
| Open End / Open Side: | Open Side |
| Paper Finish: | Smooth Laser |
| Seal Type: | Remoistening Seal |
| Seam Type: | Diagonal Seam |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 3-7/8 x 8-7/8 in |
| Weight of Material: | 24 lb |
| Window: | Yes |
| Window Length: | 7/8 in |
| Window Material: | Digi-Clear Window |
| Window Placement: | 3/8 From Left, 2-1/2 from Bottom |
| Window Placement from Bottom: | 2-1/2 in |
| Window Placement from Left: | 3/8 in |
| Window Size: | 7/8 x 2-1/2 in |
| Window Width: | 2-1/2 in |
| Second Window Placement: | 7/8 From Left, 11/16 From Bottom |
| Second Window Placement from Bottom: | 11/16 in |
| Second Window Placement from Left: | 7/8 in |
| Second Window Size: | 1 x 3-1/2 |