Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Ream | 2+ Reams |
| $20.18 | $16.74 |
| Volume Savings | 17% |
| Need 30+ Reams? Click here for Pricing | |
Save time and money using our pre-perforated paper with a full horizontal perforation at 5 1/2". You get quality without breaking the budget! The sheets are each 8 1/2" x 11" letter size with 20# white paper stock, 92 brightness, and is perforated into two parts to create two 8.5" x 5.5" sheets. The paper has a long grain direction. This paper is sold in single reams of 500 sheets. We also offer bulk sale in cartons of 5 reams. This pre-perfed paper is great for use in media and entertainment for tickets and in advertising for coupons. Our perf paper is micro perfed to ensure smooth printing in laser and inkjet printers. The Colorlok treatment is applied to each sheet to give you better printing quality and vibrant colors!
| Brand: | Supplies Shops | Brightness Rating: | 92% | |
|---|---|---|---|---|
| Carbonless: | No | Color: | White | |
| Condition: | New | Currency: | USD | |
| Holes Punched: | No | Package Height: | 11 in | |
| Package Weight: | 5.00 LB | Package Width: | 8-1/2 in | |
| Material: | Paper | Country of Origin: | USA | |
| Manufacturer Part Number: | SS12WR | Number of Items: | 500 | |
| Paper Color Sequence: | White | Paper Corner Type: | Square | |
| Paper Size: | Letter | Paper Type: | Laser Cut Sheet | |
| Paper Weight Sequence: | 20 lb | Perforation: | Yes | |
| Perforation Orientation: | Horizontal | Sheets per Ream: | 500 | |
| Reams per Carton: | 5 | Sheet Size: | 8-1/2 x 11 in | |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | Size: | 8-1/2 x 11 in |
| Brand: | Supplies Shops |
|---|---|
| Brightness Rating: | 92% |
| Carbonless: | No |
| Color: | White |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Holes Punched: | No |
| Package Height: | 11 in |
| Package Weight: | 5.00 LB |
| Package Width: | 8-1/2 in |
| Material: | Paper |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | SS12WR |
| Number of Items: | 500 |
| Paper Color Sequence: | White |
| Paper Corner Type: | Square |
| Paper Size: | Letter |
| Paper Type: | Laser Cut Sheet |
| Paper Weight Sequence: | 20 lb |
| Perforation: | Yes |
| Perforation Orientation: | Horizontal |
| Sheets per Ream: | 500 |
| Reams per Carton: | 5 |
| Sheet Size: | 8-1/2 x 11 in |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 8-1/2 x 11 in |