Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Carton of 200 Labels | 2+ Cartons | 5+ Cartons | 10+ Cartons | 20+ Cartons |
| $76.43 | $72.31 | $70.38 | $69.26 | $67.85 |
| Volume Savings | 5.4% | 7.9% | 9.4% | 11.2% |
| Need 30+ Cartons? Click here for Pricing | ||||
| Adhesive Material: | Acrylic | Adhesive Type: | Permanent Self Adhesive | |
|---|---|---|---|---|
| Background Color: | White | Brand: | Datalabel | |
| Brightness Rating: | 88% | Carrier Width: | 8-1/2 in | |
| Color: | White | Condition: | New | |
| Currency: | USD | Package Height: | 12 in | |
| Package Weight: | 5.80 LB | Package Width: | 7.75 in | |
| Label Feed Type: | pinfeed | Label Format: | Transcription Labels | |
| Label Type: | Transcription Labels | Liner Caliper: | 5.9 mil | |
| Liner Material: | Kraft | Material: | Paper Stock | |
| Country of Origin: | USA | Manufacturer Part Number: | 160503 | |
| Minimum Application Temperature: | 35 °F | Minimum Service Temperature: | -65 to +200 °F | |
| Number of Items: | 200 | Number of Labels Across: | 4 | |
| Opacity: | 0.83 | Paper Corner Type: | Square | |
| Perforation: | Yes | Perforation Orientation: | Horizontal | |
| Shape: | Rectangle | Shelf Life: | One year when stored at 70°F and 50% RH | |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | Size: | 7.75 x 12 in | |
| Spec Sheet: | 934 |
| Adhesive Material: | Acrylic |
|---|---|
| Adhesive Type: | Permanent Self Adhesive |
| Background Color: | White |
| Brand: | Datalabel |
| Brightness Rating: | 88% |
| Carrier Width: | 8-1/2 in |
| Color: | White |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Package Height: | 12 in |
| Package Weight: | 5.80 LB |
| Package Width: | 7.75 in |
| Label Feed Type: | pinfeed |
| Label Format: | Transcription Labels |
| Label Type: | Transcription Labels |
| Liner Caliper: | 5.9 mil |
| Liner Material: | Kraft |
| Material: | Paper Stock |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 160503 |
| Minimum Application Temperature: | 35 °F |
| Minimum Service Temperature: | -65 to +200 °F |
| Number of Items: | 200 |
| Number of Labels Across: | 4 |
| Opacity: | 0.83 |
| Paper Corner Type: | Square |
| Perforation: | Yes |
| Perforation Orientation: | Horizontal |
| Shape: | Rectangle |
| Shelf Life: | One year when stored at 70°F and 50% RH |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 7.75 x 12 in |
| Spec Sheet: | 934 |