Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Box of 500 | 2+ Boxes | 5+ Boxes | 10+ Boxes | 20+ Boxes |
| $43.54 | $37.63 | $34.91 | $34.39 | $33.87 |
| Volume Savings | 13.6% | 19.8% | 21% | 22.2% |
| Need 30+ Boxes? Click here for Pricing | ||||
3-15/16" x 7-1/2" (3.9375" x 7.5"), Regular Envelope, No Window, Recovery, 30% Post-Consumer Recycled Paper, Vellum Finish, Diagonal Seam, Flap Down, Remoistening Seal, 500 Qty / Box, 5000 Qty / Ctn, 5.5 lbs. per Box
| ASIN: | B005155TOQ | Brand: | The Envelope Supplies Shop | |
|---|---|---|---|---|
| Brightness Rating: | 92% | Feature 6: | Diagonal Seam | |
| Feature 7: | No Window | Feature 8: | Remoistening Seal | |
| Feature 9: | Flap Down | Color: | White | |
| Condition: | New | Currency: | USD | |
| Envelope Number: | #7-1/2 | Envelope Style: | Business Envelope | |
| Flap Type: | Flap Down | Pre-Printed: | No | |
| Package Length: | 3-15/16 in | Package Weight: | 5.50 LB | |
| Package Width: | 7-1/2 in | Material: | Paper Stock | |
| Country of Origin: | USA | Manufacturer Part Number: | 1276 | |
| Number of Items: | 500 | Number of Windows: | 0 | |
| Open End / Open Side: | Open Side | Paper Finish: | Vellum | |
| Post-Consumer Recycled Content: | 30 | Post-consumer Recycled Content Combined: | 30% | |
| Seal Type: | Remoistening Seal | Seam Type: | Diagonal Seam | |
| Ships in: | 10 Business Days (Plus time in transit) | Size: | 3-15/16 x 7-1/2 in | |
| UPC: | 10008257012767 | Weight of Material: | 24 lb | |
| Window: | No |
| ASIN: | B005155TOQ |
|---|---|
| Brand: | The Envelope Supplies Shop |
| Brightness Rating: | 92% |
| Feature 6: | Diagonal Seam |
| Feature 7: | No Window |
| Feature 8: | Remoistening Seal |
| Feature 9: | Flap Down |
| Color: | White |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Envelope Number: | #7-1/2 |
| Envelope Style: | Business Envelope |
| Flap Type: | Flap Down |
| Pre-Printed: | No |
| Package Length: | 3-15/16 in |
| Package Weight: | 5.50 LB |
| Package Width: | 7-1/2 in |
| Material: | Paper Stock |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 1276 |
| Number of Items: | 500 |
| Number of Windows: | 0 |
| Open End / Open Side: | Open Side |
| Paper Finish: | Vellum |
| Post-Consumer Recycled Content: | 30 |
| Post-consumer Recycled Content Combined: | 30% |
| Seal Type: | Remoistening Seal |
| Seam Type: | Diagonal Seam |
| Ships in: | 10 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 3-15/16 x 7-1/2 in |
| UPC: | 10008257012767 |
| Weight of Material: | 24 lb |
| Window: | No |