Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Box of 500 | 2+ Boxes | 5+ Boxes | 10+ Boxes | 20+ Boxes |
| $70.25 | $64.05 | $60.14 | $58.64 | $57.16 |
| Volume Savings | 8.8% | 14.4% | 16.5% | 18.6% |
| Need 30+ Boxes? Click here for Pricing | ||||
3-5/8" x 6-1/2" A Style Window, 1-1/8" x 4-3/4" Window Size, 3/4 left, 7/16 bottom, White Sulphite (SFI Certified), 92% Brightness, Vellum Finish, Two side Seams Under, Poly window, Self-Sealing (Latex Adhesive), Flap Extended
| ASIN: | B00515868W | Brand: | The Envelope Supplies Shop | |
|---|---|---|---|---|
| Brightness Rating: | 92% | Feature 7: | Flap Extended | |
| Color: | White | Condition: | New | |
| Currency: | USD | Envelope Number: | #6-3/4 | |
| Envelope Style: | Business Envelope | Flap Type: | Flap Extended | |
| Pre-Printed: | No | Package Length: | 3-5/8 in | |
| Package Weight: | 7.00 LB | Package Width: | 6-1/2 in | |
| Material: | Paper Stock | Country of Origin: | USA | |
| Manufacturer Part Number: | 426 | Number of Items: | 500 | |
| Number of Windows: | 1 | Open End / Open Side: | Open Side | |
| Paper Finish: | Vellum | Seal Type: | Self-Sealing (Latex Adhesive) | |
| Seam Type: | Two Side Seams | Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | |
| Size: | 3-5/8 x 6-1/2 in | Standards: | SFI Certified | |
| UPC: | 10008257008944 | Weight of Material: | 24 lb | |
| Window: | Yes | Window Length: | 1-1/8 x 4-3/4 in | |
| Window Material: | Poly Window | Window Placement: | 3/4 From Left, 7/16 from Bottom | |
| Window Placement from Bottom: | 7/16 in | Window Placement from Left: | 3/4 in | |
| Window Size: | 1-1/8 x 4-3/4 in | Window Style: | A Style | |
| Window Width: | 4-3/4 in |
| ASIN: | B00515868W |
|---|---|
| Brand: | The Envelope Supplies Shop |
| Brightness Rating: | 92% |
| Feature 7: | Flap Extended |
| Color: | White |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Envelope Number: | #6-3/4 |
| Envelope Style: | Business Envelope |
| Flap Type: | Flap Extended |
| Pre-Printed: | No |
| Package Length: | 3-5/8 in |
| Package Weight: | 7.00 LB |
| Package Width: | 6-1/2 in |
| Material: | Paper Stock |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 426 |
| Number of Items: | 500 |
| Number of Windows: | 1 |
| Open End / Open Side: | Open Side |
| Paper Finish: | Vellum |
| Seal Type: | Self-Sealing (Latex Adhesive) |
| Seam Type: | Two Side Seams |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 3-5/8 x 6-1/2 in |
| Standards: | SFI Certified |
| UPC: | 10008257008944 |
| Weight of Material: | 24 lb |
| Window: | Yes |
| Window Length: | 1-1/8 x 4-3/4 in |
| Window Material: | Poly Window |
| Window Placement: | 3/4 From Left, 7/16 from Bottom |
| Window Placement from Bottom: | 7/16 in |
| Window Placement from Left: | 3/4 in |
| Window Size: | 1-1/8 x 4-3/4 in |
| Window Style: | A Style |
| Window Width: | 4-3/4 in |