Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Box of 500 | 2+ Boxes | 5+ Boxes | 10+ Boxes | 20+ Boxes |
| $40.29 | $34.14 | $30.93 | $29.28 | $28.59 |
| Volume Savings | 15.3% | 23.2% | 27.3% | 29% |
| Need 30+ Boxes? Click here for Pricing | ||||
3-5/8" x 6-1/2" (3.625" x 6.5"), Regular Envelope, No Window, Western Sulphite, White Sulphite Paper, SFI Certified, Vellum Finish, Diagonal Seam, Flap Down, Remoistening Seal, 500 Qty / Box, 5000 Qty / Ctn, 4 lbs. per Box
| ASIN: | B005155O6O | Brand: | The Envelope Supplies Shop | |
|---|---|---|---|---|
| Brightness Rating: | 92% | Feature 6: | Remoistening Seal | |
| Feature 7: | Flap Down | Color: | White | |
| Condition: | New | Currency: | USD | |
| Envelope Number: | #6-3/4 | Envelope Style: | Business Envelope | |
| Flap Type: | Flap Down | Pre-Printed: | No | |
| Package Length: | 3-5/8 in | Package Weight: | 4.00 LB | |
| Package Width: | 6-1/2 in | Material: | Paper Stock | |
| Country of Origin: | USA | Manufacturer Part Number: | 392 | |
| Number of Items: | 500 | Number of Windows: | 0 | |
| Open End / Open Side: | Open Side | Paper Finish: | Vellum | |
| Seal Type: | Remoistening Seal | Seam Type: | Diagonal Seam | |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | Size: | 3-5/8 x 6-1/2 in | |
| Standards: | SFI Certified | UPC: | 10008257003925 | |
| Weight of Material: | 20 lb | Window: | No |
| ASIN: | B005155O6O |
|---|---|
| Brand: | The Envelope Supplies Shop |
| Brightness Rating: | 92% |
| Feature 6: | Remoistening Seal |
| Feature 7: | Flap Down |
| Color: | White |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Envelope Number: | #6-3/4 |
| Envelope Style: | Business Envelope |
| Flap Type: | Flap Down |
| Pre-Printed: | No |
| Package Length: | 3-5/8 in |
| Package Weight: | 4.00 LB |
| Package Width: | 6-1/2 in |
| Material: | Paper Stock |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 392 |
| Number of Items: | 500 |
| Number of Windows: | 0 |
| Open End / Open Side: | Open Side |
| Paper Finish: | Vellum |
| Seal Type: | Remoistening Seal |
| Seam Type: | Diagonal Seam |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 3-5/8 x 6-1/2 in |
| Standards: | SFI Certified |
| UPC: | 10008257003925 |
| Weight of Material: | 20 lb |
| Window: | No |