Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Box of 500 | 2+ Boxes | 5+ Boxes | 10+ Boxes | 20+ Boxes |
| $56.82 | $49.18 | $45.13 | $43.09 | $42.09 |
| Volume Savings | 13.4% | 20.6% | 24.2% | 25.9% |
| Need 30+ Boxes? Click here for Pricing | ||||
3-1/2" x 6" (3.5" x 6"), Regular Envelope, No Window, Roptex, Tan/Brown Kraft Paper, Paper Color: Tan/Brown, Vellum Finish, Diagonal Seam, Flap Down, Remoistening Seal, 500 Qty / Box, 5000 Qty / Ctn, 4 lbs. per Box
| ASIN: | B005158TXO | Brand: | The Envelope Supplies Shop | |
|---|---|---|---|---|
| Feature 6: | Flap Down | Color: | Suntan Kraft | |
| Condition: | New | Currency: | USD | |
| Envelope Number: | #6-1/4 | Envelope Style: | Business Envelope | |
| Flap Type: | Flap Down | Pre-Printed: | No | |
| Package Length: | 3-1/2 in | Package Weight: | 4.00 LB | |
| Package Width: | 6 in | Material: | Roptex | |
| Country of Origin: | USA | Manufacturer Part Number: | 96 | |
| Number of Items: | 500 | Number of Windows: | 0 | |
| Open End / Open Side: | Open Side | Paper Finish: | Vellum | |
| Seal Type: | Remoistening Seal | Seam Type: | Diagonal Seam | |
| Ships in: | 10 Business Days (Plus time in transit) | Size: | 3-1/2 x 6 in | |
| Standards: | SFI Certified | UPC: | 10008257000962 | |
| Weight of Material: | 24 lb | Window: | No |
| ASIN: | B005158TXO |
|---|---|
| Brand: | The Envelope Supplies Shop |
| Feature 6: | Flap Down |
| Color: | Suntan Kraft |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Envelope Number: | #6-1/4 |
| Envelope Style: | Business Envelope |
| Flap Type: | Flap Down |
| Pre-Printed: | No |
| Package Length: | 3-1/2 in |
| Package Weight: | 4.00 LB |
| Package Width: | 6 in |
| Material: | Roptex |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 96 |
| Number of Items: | 500 |
| Number of Windows: | 0 |
| Open End / Open Side: | Open Side |
| Paper Finish: | Vellum |
| Seal Type: | Remoistening Seal |
| Seam Type: | Diagonal Seam |
| Ships in: | 10 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 3-1/2 x 6 in |
| Standards: | SFI Certified |
| UPC: | 10008257000962 |
| Weight of Material: | 24 lb |
| Window: | No |