Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Box of 500 | 2+ Boxes | 5+ Boxes | 10+ Boxes | 20+ Boxes |
| $62.43 | $55.56 | $51.68 | $49.40 | $48.12 |
| Volume Savings | 11% | 17.2% | 20.9% | 22.9% |
| Need 30+ Boxes? Click here for Pricing | ||||
3-1/8" x 5-1/2" (3.125" x 5.5"), Open End Coin Envelope, No Window, Roptex, Tan/Brown Kraft Paper, Paper Color: Tan/Brown, SFI Certified, Vellum Finish, Center Seam, Flap Down, Remoistening Seal, 500 Qty / Box, 5000 Qty / Ctn, 4 lbs. per Box
| ASIN: | B00515727S | Brand: | The Envelope Supplies Shop | |
|---|---|---|---|---|
| Feature 6: | Remoistening Seal | Feature 7: | Flap Down | |
| Color: | Suntan Kraft | Condition: | New | |
| Currency: | USD | Envelope Number: | #5-1/2F | |
| Envelope Style: | Coin Envelope | Flap Type: | Flap Down | |
| Pre-Printed: | No | Package Length: | 3-1/8 in | |
| Package Weight: | 4.00 LB | Package Width: | 5-1/2 in | |
| Material: | Roptex | Country of Origin: | USA | |
| Manufacturer Part Number: | 4184 | Number of Items: | 500 | |
| Number of Windows: | 0 | Open End / Open Side: | Open End | |
| Paper Finish: | Vellum | Seal Type: | Remoistening Seal | |
| Seam Type: | Center Seam | Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | |
| Size: | 3-1/8 x 5-1/2 in | Standards: | SFI Certified | |
| UPC: | 10008257041842 | Weight of Material: | 28 lb | |
| Window: | No |
| ASIN: | B00515727S |
|---|---|
| Brand: | The Envelope Supplies Shop |
| Feature 6: | Remoistening Seal |
| Feature 7: | Flap Down |
| Color: | Suntan Kraft |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Envelope Number: | #5-1/2F |
| Envelope Style: | Coin Envelope |
| Flap Type: | Flap Down |
| Pre-Printed: | No |
| Package Length: | 3-1/8 in |
| Package Weight: | 4.00 LB |
| Package Width: | 5-1/2 in |
| Material: | Roptex |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 4184 |
| Number of Items: | 500 |
| Number of Windows: | 0 |
| Open End / Open Side: | Open End |
| Paper Finish: | Vellum |
| Seal Type: | Remoistening Seal |
| Seam Type: | Center Seam |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 3-1/8 x 5-1/2 in |
| Standards: | SFI Certified |
| UPC: | 10008257041842 |
| Weight of Material: | 28 lb |
| Window: | No |