Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Carton of 10000 Labels | 2+ Cartons | 5+ Cartons | 10+ Cartons | 20+ Cartons |
| $121.12 | $117.22 | $114.31 | $111.56 | $107.64 |
| Volume Savings | 3.2% | 5.6% | 7.9% | 11.1% |
| Need 30+ Cartons? Click here for Pricing | ||||
If you’re in need of white colored pinfeed labels, look no further. We’ve got just what you need at The Supplies Shops. Our general purpose labels are 7.1 mil thick with a weight of 122 pounds per ream of 25" x 38" sheets. The face paper of these multipurpose labels is a 50# data surface sized lignin-free machine finished paper, with an opacity of 90% and a 93% brightness rating. They’re designed for information labeling, impact, and nonimpact printing.
The adhesive used on our white colored pinfeed labels is a modified acrylic adhesive with a minimum labeling temperature of 32 degrees Fahrenheit. They also have a service temperature range from -4degF to 176degF. A 3.2 mil white kraft machine finished liner completes this label. Developed for continuous EDP pinfeed applications, this label liner is ideal for folding and friction feed applications. When stored at 70 degrees Fahrenheit and 50% relative humidity (RH), the shelf life of these labels is one year. Our white colored pinfeed labels are 4" x 1.4375" in size and feature 10,000 labels per carton.
Don’t forget to buy in bulk! We offer free shipping on all orders of $99 or more, so the more you buy, the more you’ll save. If you have questions about our pinfeed labels or any other printing product from The Supplies Shops, we’re standing by and ready to help. Send us an email at [email protected] or call us toll free at 855-632-8520 to speak with one of our friendly customer service representatives.
| Adhesive Material: | Acrylic | Adhesive Type: | Permanent Self Adhesive | |
|---|---|---|---|---|
| ASIN: | B00E8X08AM | Background Color: | White | |
| Brand: | Datalabel | Brightness Rating: | 93% | |
| Caliper: | 7.1 mil | Carrier Width: | 9 in | |
| Color: | White | Condition: | New | |
| Currency: | USD | Package Height: | 1.4375 in | |
| Package Weight: | 17.40 LB | Package Width: | 4 in | |
| Label Feed Type: | pinfeed | Label Format: | Two Across | |
| Label Type: | General Purpose Labels | Liner Caliper: | 3.2 mil | |
| Liner Material: | Kraft | Material: | Paper Stock | |
| Country of Origin: | USA | Manufacturer Part Number: | 120407 | |
| Minimum Application Temperature: | 32 °F | Minimum Service Temperature: | -4 to +176 °F | |
| Number of Items: | 10000 | Number of Labels Across: | 2 | |
| Opacity: | 0.9 | Paper Corner Type: | Round | |
| Paper Finish: | Machine | Perforation: | Yes | |
| Perforation Orientation: | Vertical | Shape: | Rectangle | |
| Shelf Life: | One year when stored at 70°F and 50% RH | Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | |
| Size: | 4 x 1.4375 in | Spec Sheet: | 934 | |
| Substance Weight: | 122 lb/ream (25" x 38") |
| Adhesive Material: | Acrylic |
|---|---|
| Adhesive Type: | Permanent Self Adhesive |
| ASIN: | B00E8X08AM |
| Background Color: | White |
| Brand: | Datalabel |
| Brightness Rating: | 93% |
| Caliper: | 7.1 mil |
| Carrier Width: | 9 in |
| Color: | White |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Package Height: | 1.4375 in |
| Package Weight: | 17.40 LB |
| Package Width: | 4 in |
| Label Feed Type: | pinfeed |
| Label Format: | Two Across |
| Label Type: | General Purpose Labels |
| Liner Caliper: | 3.2 mil |
| Liner Material: | Kraft |
| Material: | Paper Stock |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 120407 |
| Minimum Application Temperature: | 32 °F |
| Minimum Service Temperature: | -4 to +176 °F |
| Number of Items: | 10000 |
| Number of Labels Across: | 2 |
| Opacity: | 0.9 |
| Paper Corner Type: | Round |
| Paper Finish: | Machine |
| Perforation: | Yes |
| Perforation Orientation: | Vertical |
| Shape: | Rectangle |
| Shelf Life: | One year when stored at 70°F and 50% RH |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 4 x 1.4375 in |
| Spec Sheet: | 934 |
| Substance Weight: | 122 lb/ream (25" x 38") |