Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Box of 500 | 2+ Boxes | 5+ Boxes | 10+ Boxes | 20+ Boxes |
| $58.39 | $50.76 | $45.83 | $43.75 | $42.14 |
| Volume Savings | 13.1% | 21.5% | 25.1% | 27.8% |
| Need 30+ Boxes? Click here for Pricing | ||||
2-1/2" x 4-1/4" (2.5" x 4.25"), Open End Coin Envelope, No Window, Western Sulphite, White Kraft Paper, Paper Color: White, SFI Certified, Vellum Finish, Center Seam, Flap Down, Remoistening Seal, 500 Qty / Box, 10000 Qty / Ctn, 2.5 lbs. per Box
| ASIN: | B005156JAO | Brand: | The Envelope Supplies Shop | |
|---|---|---|---|---|
| Brightness Rating: | 84% | Feature 6: | Remoistening Seal | |
| Feature 7: | Flap Down | Color: | White | |
| Condition: | New | Currency: | USD | |
| Envelope Number: | #3B | Envelope Style: | Coin Envelope | |
| Flap Type: | Flap Down | Pre-Printed: | No | |
| Package Length: | 2-1/2 in | Package Weight: | 2.50 LB | |
| Package Width: | 4-1/4 in | Material: | Kraft Stock | |
| Country of Origin: | USA | Manufacturer Part Number: | 3968 | |
| Number of Items: | 500 | Number of Windows: | 0 | |
| Open End / Open Side: | Open End | Paper Finish: | Vellum | |
| Seal Type: | Remoistening Seal | Seam Type: | Center Seam | |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | Size: | 2-1/2 x 4-1/4 in | |
| Standards: | SFI Certified | UPC: | 10008257039689 | |
| Weight of Material: | 24 lb | Window: | No |
| ASIN: | B005156JAO |
|---|---|
| Brand: | The Envelope Supplies Shop |
| Brightness Rating: | 84% |
| Feature 6: | Remoistening Seal |
| Feature 7: | Flap Down |
| Color: | White |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Envelope Number: | #3B |
| Envelope Style: | Coin Envelope |
| Flap Type: | Flap Down |
| Pre-Printed: | No |
| Package Length: | 2-1/2 in |
| Package Weight: | 2.50 LB |
| Package Width: | 4-1/4 in |
| Material: | Kraft Stock |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 3968 |
| Number of Items: | 500 |
| Number of Windows: | 0 |
| Open End / Open Side: | Open End |
| Paper Finish: | Vellum |
| Seal Type: | Remoistening Seal |
| Seam Type: | Center Seam |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 2-1/2 x 4-1/4 in |
| Standards: | SFI Certified |
| UPC: | 10008257039689 |
| Weight of Material: | 24 lb |
| Window: | No |