Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Case of 96 Rolls | 2+ Cases | 5+ Cases | 10+ Cases | 20+ Cases |
| $536.93 | $529.66 | $522.60 | $504.19 | $488.59 |
| Volume Savings | 1.4% | 2.7% | 6.1% | 9% |
| Need 30+ Cases? Click here for Pricing | ||||
| Adhesion: | 40 oz/in | Adhesive Material: | Rubber Adhesive | |
|---|---|---|---|---|
| Adhesive Sides: | Single | Adhesive Type: | Removable | |
| Applications: | Used for maximum security on heavy duty closings, ideal for automatic and semi-automatic l-clip applications, used to combine parcels being shipped to same location to reduce shipping costs during tra | Brand: | The Tape Supplies Shop | |
| Feature 6: | 4.5% Elongation | Feature 7: | Case of 96 Rolls | |
| Feature 8: | Used for maximum security on heavy duty closings, ideal for automatic and semi-automatic l-clip application | Feature 9: | Comparable to: Intertape RG16, 3M 893, Anchor 781, Permacel P-167, Shurtape GS531 | |
| Caliper: | 8.5 mil | Compatible With: | Intertape RG16, 3M 893, Anchor 781, Permacel P-167, Shurtape GS531 | |
| Condition: | New | Currency: | USD | |
| Elongation: | 4.5 % | Package Length: | 60 yd | |
| Package Weight: | 20.00 LB | Package Width: | 0.375 in | |
| Label Type: | Filament & Strapping Tape | Liner: | No | |
| Material: | Reinforced Tape | Maximum Application Temperature: | 200° F | |
| Country of Origin: | USA | Manufacturer Part Number: | 314-60-0.375-A | |
| Minimum Application Temperature: | 40 °F | Minimum Service Temperature: | 40 - 200 °F | |
| Number of Items: | 96 | Ships in: | 3 to 5 Business Days (Plus time in transit) | |
| Size: | 3/8" x 60 Yd in | Tensile Strength: | 330 lbs/in | |
| Thickness: | 8.5 mil |
| Adhesion: | 40 oz/in |
|---|---|
| Adhesive Material: | Rubber Adhesive |
| Adhesive Sides: | Single |
| Adhesive Type: | Removable |
| Applications: | Used for maximum security on heavy duty closings, ideal for automatic and semi-automatic l-clip applications, used to combine parcels being shipped to same location to reduce shipping costs during tra |
| Brand: | The Tape Supplies Shop |
| Feature 6: | 4.5% Elongation |
| Feature 7: | Case of 96 Rolls |
| Feature 8: | Used for maximum security on heavy duty closings, ideal for automatic and semi-automatic l-clip application |
| Feature 9: | Comparable to: Intertape RG16, 3M 893, Anchor 781, Permacel P-167, Shurtape GS531 |
| Caliper: | 8.5 mil |
| Compatible With: | Intertape RG16, 3M 893, Anchor 781, Permacel P-167, Shurtape GS531 |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Elongation: | 4.5 % |
| Package Length: | 60 yd |
| Package Weight: | 20.00 LB |
| Package Width: | 0.375 in |
| Label Type: | Filament & Strapping Tape |
| Liner: | No |
| Material: | Reinforced Tape |
| Maximum Application Temperature: | 200° F |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 314-60-0.375-A |
| Minimum Application Temperature: | 40 °F |
| Minimum Service Temperature: | 40 - 200 °F |
| Number of Items: | 96 |
| Ships in: | 3 to 5 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 3/8" x 60 Yd in |
| Tensile Strength: | 330 lbs/in |
| Thickness: | 8.5 mil |