Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Case of 96 Rolls | 2+ Cases | 5+ Cases | 10+ Cases | 20+ Cases |
| $230.21 | $223.93 | $218.01 | $200.56 | $194.27 |
| Volume Savings | 2.7% | 5.3% | 12.9% | 15.6% |
| Need 30+ Cases? Click here for Pricing | ||||
| Adhesion: | 110 oz/in | Adhesive Material: | Synthetic Rubber Adhesive | |
|---|---|---|---|---|
| Adhesive Sides: | Single | Applications: | used for carton sealing, splicing various substrates, tabbing, reinforcing, silk scrreening, bundling, floor seaming, and Excellent resistance to aging, solvents and water. It has very high adhesion and excellent quick stick, as well as a high cross-directional strength | |
| Brand: | The Tape Supplies Shop | Feature 6: | 6% Elongation | |
| Feature 7: | Case of 96 Rolls | Feature 8: | used for carton sealing, splicing various substrates, tabbing, reinforcing, silk scrreening, bundling, floor seaming, and Excellent resistance to aging, solvents and water. It has very high adhesion and excellent quick stick, as well as a high cross-directional strength | |
| Caliper: | 6 mil | Color: | Brown | |
| Condition: | New | Currency: | USD | |
| Elongation: | 6 % | Package Length: | 60 yd | |
| Package Weight: | 18.00 LB | Package Width: | 0.375 in | |
| Label Type: | Paper tape | Liner: | No | |
| Material: | Paper Tape | Country of Origin: | USA | |
| Manufacturer Part Number: | 231-60-0.375-A | Minimum Service Temperature: | 60? - 150? ?F | |
| Number of Items: | 96 | Ships in: | 3 to 5 Business Days (Plus time in transit) | |
| Size: | 3/8" x 60 Yd in | Tensile Strength: | 35 lbs/in | |
| Thickness: | 6 mil |
| Adhesion: | 110 oz/in |
|---|---|
| Adhesive Material: | Synthetic Rubber Adhesive |
| Adhesive Sides: | Single |
| Applications: | used for carton sealing, splicing various substrates, tabbing, reinforcing, silk scrreening, bundling, floor seaming, and Excellent resistance to aging, solvents and water. It has very high adhesion and excellent quick stick, as well as a high cross-directional strength |
| Brand: | The Tape Supplies Shop |
| Feature 6: | 6% Elongation |
| Feature 7: | Case of 96 Rolls |
| Feature 8: | used for carton sealing, splicing various substrates, tabbing, reinforcing, silk scrreening, bundling, floor seaming, and Excellent resistance to aging, solvents and water. It has very high adhesion and excellent quick stick, as well as a high cross-directional strength |
| Caliper: | 6 mil |
| Color: | Brown |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Elongation: | 6 % |
| Package Length: | 60 yd |
| Package Weight: | 18.00 LB |
| Package Width: | 0.375 in |
| Label Type: | Paper tape |
| Liner: | No |
| Material: | Paper Tape |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 231-60-0.375-A |
| Minimum Service Temperature: | 60? - 150? ?F |
| Number of Items: | 96 |
| Ships in: | 3 to 5 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 3/8" x 60 Yd in |
| Tensile Strength: | 35 lbs/in |
| Thickness: | 6 mil |