Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Case of 96 Rolls | 2+ Cases | 5+ Cases | 10+ Cases | 20+ Cases |
| $613.14 | $604.73 | $596.55 | $572.73 | $557.89 |
| Volume Savings | 1.4% | 2.7% | 6.6% | 9% |
| Need 30+ Cases? Click here for Pricing | ||||
| Adhesion: | 30 oz/in | Adhesive Material: | Acrylic Adhesive | |
|---|---|---|---|---|
| Adhesive Sides: | Double | Adhesive Type: | Removable | |
| Applications: | Used for splicing at paper mills and print plants, core startups, bag manufacturers, and the newspaper industry | Brand: | The Tape Supplies Shop | |
| Feature 6: | Case of 96 Rolls | Feature 7: | Used for splicing at paper mills and print plants, core startups, bag manufacturers, and the newspaper | |
| Feature 8: | Comparable to: Permacel P03, Tesa 51912 | Caliper: | 4.3 mil | |
| Certification 1: | COMPLIES WITH THE FEDERAL FOOD, DRUG AND COSMETICS ACT, TITLE 21, SUBPART B, PARAGRAPH 175.103 | Compatible With: | Permacel P03, Tesa 51912 | |
| Condition: | New | Currency: | USD | |
| Package Length: | 36 yd | Package Weight: | 13.00 LB | |
| Package Width: | 0.375 in | Label Type: | Double Coated Tape | |
| Liner: | No | Material: | Paper Tape | |
| Maximum Application Temperature: | 300° F | Country of Origin: | USA | |
| Manufacturer Part Number: | 403R-36-0.375-A | Minimum Application Temperature: | -10 °F | |
| Minimum Service Temperature: | -310 °F | Number of Items: | 96 | |
| Ships in: | 3 to 5 Business Days (Plus time in transit) | Size: | 3/8" x 36 Yd in | |
| Tensile Strength: | 6 lbs/in | Thickness: | 4.3 mil |
| Adhesion: | 30 oz/in |
|---|---|
| Adhesive Material: | Acrylic Adhesive |
| Adhesive Sides: | Double |
| Adhesive Type: | Removable |
| Applications: | Used for splicing at paper mills and print plants, core startups, bag manufacturers, and the newspaper industry |
| Brand: | The Tape Supplies Shop |
| Feature 6: | Case of 96 Rolls |
| Feature 7: | Used for splicing at paper mills and print plants, core startups, bag manufacturers, and the newspaper |
| Feature 8: | Comparable to: Permacel P03, Tesa 51912 |
| Caliper: | 4.3 mil |
| Certification 1: | COMPLIES WITH THE FEDERAL FOOD, DRUG AND COSMETICS ACT, TITLE 21, SUBPART B, PARAGRAPH 175.103 |
| Compatible With: | Permacel P03, Tesa 51912 |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Package Length: | 36 yd |
| Package Weight: | 13.00 LB |
| Package Width: | 0.375 in |
| Label Type: | Double Coated Tape |
| Liner: | No |
| Material: | Paper Tape |
| Maximum Application Temperature: | 300° F |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 403R-36-0.375-A |
| Minimum Application Temperature: | -10 °F |
| Minimum Service Temperature: | -310 °F |
| Number of Items: | 96 |
| Ships in: | 3 to 5 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 3/8" x 36 Yd in |
| Tensile Strength: | 6 lbs/in |
| Thickness: | 4.3 mil |