Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Case of 48 Rolls | 2+ Cases | 5+ Cases | 10+ Cases | 20+ Cases |
| $495.20 | $488.57 | $482.13 | $453.50 | $435.95 |
| Volume Savings | 1.3% | 2.6% | 8.4% | 12% |
| Need 30+ Cases? Click here for Pricing | ||||
| Adhesion: | 144 oz/in | Adhesive Material: | Synthetic Rubber Adhesive | |
|---|---|---|---|---|
| Adhesive Sides: | Double | Applications: | used for closure of boxes, tubes, and other corrugated substrates, and splicing of material with rough backs, even at cold temperatures | |
| Brand: | The Tape Supplies Shop | Feature 6: | 140% Elongation | |
| Feature 7: | Case of 48 Rolls | Feature 8: | used for closure of boxes, tubes, and other corrugated substrates, and splicing of material with rough backs, even at cold temperatures | |
| Caliper: | 7.1 mil | Color: | Clear | |
| Condition: | New | Currency: | USD | |
| Elongation: | 140 % | Package Length: | 60 yd | |
| Package Weight: | 26.00 LB | Package Width: | 0.75 in | |
| Label Type: | Double Coated Tape | Liner: | No | |
| Material: | Synthetic (Plastic) Tape | Country of Origin: | USA | |
| Manufacturer Part Number: | 436-60-0.75-A | Minimum Service Temperature: | 0? - 140? ?F | |
| Number of Items: | 48 | Ships in: | 3 to 5 Business Days (Plus time in transit) | |
| Size: | 3/4" x 60 Yd in | Tensile Strength: | 22 lbs/in | |
| Thickness: | 7.1 mil |
| Adhesion: | 144 oz/in |
|---|---|
| Adhesive Material: | Synthetic Rubber Adhesive |
| Adhesive Sides: | Double |
| Applications: | used for closure of boxes, tubes, and other corrugated substrates, and splicing of material with rough backs, even at cold temperatures |
| Brand: | The Tape Supplies Shop |
| Feature 6: | 140% Elongation |
| Feature 7: | Case of 48 Rolls |
| Feature 8: | used for closure of boxes, tubes, and other corrugated substrates, and splicing of material with rough backs, even at cold temperatures |
| Caliper: | 7.1 mil |
| Color: | Clear |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Elongation: | 140 % |
| Package Length: | 60 yd |
| Package Weight: | 26.00 LB |
| Package Width: | 0.75 in |
| Label Type: | Double Coated Tape |
| Liner: | No |
| Material: | Synthetic (Plastic) Tape |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 436-60-0.75-A |
| Minimum Service Temperature: | 0? - 140? ?F |
| Number of Items: | 48 |
| Ships in: | 3 to 5 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 3/4" x 60 Yd in |
| Tensile Strength: | 22 lbs/in |
| Thickness: | 7.1 mil |