Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Case of 48 Rolls | 2+ Cases | 5+ Cases | 10+ Cases | 20+ Cases |
| $873.21 | $861.19 | $849.50 | $817.94 | $795.33 |
| Volume Savings | 1.4% | 2.7% | 6.3% | 8.9% |
| Need 30+ Cases? Click here for Pricing | ||||
| Adhesion: | 83 oz/in | Adhesive Material: | Solvent Acrylic Adhesive | |
|---|---|---|---|---|
| Adhesive Sides: | Double | Applications: | used for bonding, mounting, and joining, laminating of foams, foils, fabrics, paper, and metal, plastic nameplates, and splicing of films, foils, and fabrics | |
| Brand: | The Tape Supplies Shop | Feature 6: | 0% Elongation | |
| Feature 7: | Case of 48 Rolls | Feature 8: | used for bonding, mounting, and joining, laminating of foams, foils, fabrics, paper, and metal, plastic nameplates, and splicing of films, foils, and fabrics | |
| Caliper: | 5 mil | Condition: | New | |
| Currency: | USD | Package Length: | 60 yd | |
| Package Weight: | 18.00 LB | Package Width: | 0.75 in | |
| Label Type: | Double Coated Tape | Liner: | No | |
| Material: | Adhesive Transfer Tape | Country of Origin: | USA | |
| Manufacturer Part Number: | 462-60-0.75-A | Minimum Service Temperature: | -22? - 230? ?F | |
| Number of Items: | 48 | Ships in: | 3 to 5 Business Days (Plus time in transit) | |
| Size: | 3/4" x 60 Yd in | Thickness: | 5 mil |
| Adhesion: | 83 oz/in |
|---|---|
| Adhesive Material: | Solvent Acrylic Adhesive |
| Adhesive Sides: | Double |
| Applications: | used for bonding, mounting, and joining, laminating of foams, foils, fabrics, paper, and metal, plastic nameplates, and splicing of films, foils, and fabrics |
| Brand: | The Tape Supplies Shop |
| Feature 6: | 0% Elongation |
| Feature 7: | Case of 48 Rolls |
| Feature 8: | used for bonding, mounting, and joining, laminating of foams, foils, fabrics, paper, and metal, plastic nameplates, and splicing of films, foils, and fabrics |
| Caliper: | 5 mil |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Package Length: | 60 yd |
| Package Weight: | 18.00 LB |
| Package Width: | 0.75 in |
| Label Type: | Double Coated Tape |
| Liner: | No |
| Material: | Adhesive Transfer Tape |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 462-60-0.75-A |
| Minimum Service Temperature: | -22? - 230? ?F |
| Number of Items: | 48 |
| Ships in: | 3 to 5 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 3/4" x 60 Yd in |
| Thickness: | 5 mil |