Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Case of 48 Rolls | 2+ Cases | 5+ Cases | 10+ Cases | 20+ Cases |
| $291.89 | $287.99 | $284.20 | $275.47 | $268.52 |
| SALE$277.30 | $273.59 | $269.99 | $261.70 | $255.09 |
| Volume Savings | 1.3% | 2.6% | 5.6% | 8% |
| Need 30+ Cases? Click here for Pricing | ||||
| Adhesion: | 25 oz/in | Adhesive Material: | Acrylic Adhesive | |
|---|---|---|---|---|
| Adhesive Sides: | Double | Adhesive Type: | Permanent | |
| Applications: | Used for product assembly, web mounting, and sealing envelopes | Brand: | The Tape Supplies Shop | |
| Feature 6: | Used for product assembly, web mounting, and sealing envelopes | Feature 7: | Comparable to: Anchor 8122, 3M 924 | |
| Caliper: | 1.6 mil | Compatible With: | Anchor 8122, 3M 924 | |
| Condition: | New | Currency: | USD | |
| Package Length: | 60 yd | Package Weight: | 10.00 LB | |
| Package Width: | 0.75 in | Label Type: | ATG Tapes | |
| Liner: | Yes | Material: | Adhesive Transfer Tape | |
| Maximum Application Temperature: | 250° F | Country of Origin: | USA | |
| Manufacturer Part Number: | 466-60-0.75-D | Minimum Application Temperature: | -40 °F | |
| Minimum Service Temperature: | -290 °F | Number of Items: | 48 | |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | Size: | 3/4" x 60 Yd in | |
| Thickness: | 1.6 mil |
| Adhesion: | 25 oz/in |
|---|---|
| Adhesive Material: | Acrylic Adhesive |
| Adhesive Sides: | Double |
| Adhesive Type: | Permanent |
| Applications: | Used for product assembly, web mounting, and sealing envelopes |
| Brand: | The Tape Supplies Shop |
| Feature 6: | Used for product assembly, web mounting, and sealing envelopes |
| Feature 7: | Comparable to: Anchor 8122, 3M 924 |
| Caliper: | 1.6 mil |
| Compatible With: | Anchor 8122, 3M 924 |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Package Length: | 60 yd |
| Package Weight: | 10.00 LB |
| Package Width: | 0.75 in |
| Label Type: | ATG Tapes |
| Liner: | Yes |
| Material: | Adhesive Transfer Tape |
| Maximum Application Temperature: | 250° F |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 466-60-0.75-D |
| Minimum Application Temperature: | -40 °F |
| Minimum Service Temperature: | -290 °F |
| Number of Items: | 48 |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 3/4" x 60 Yd in |
| Thickness: | 1.6 mil |