Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Case of 48 Rolls | 2+ Cases | 5+ Cases | 10+ Cases | 20+ Cases |
| $510.73 | $503.81 | $497.09 | $474.68 | $461.22 |
| SALE$485.19 | $478.62 | $472.24 | $450.95 | $438.16 |
| Volume Savings | 1.4% | 2.7% | 7.1% | 9.7% |
| Need 30+ Cases? Click here for Pricing | ||||
| Adhesion: | 40 oz/in | Adhesive Material: | Acrylic Adhesive | |
|---|---|---|---|---|
| Adhesive Sides: | Double | Adhesive Type: | Permanent | |
| Brand: | The Tape Supplies Shop | Feature 6: | Case of 48 Rolls | |
| Caliper: | 3.6 mil | Condition: | New | |
| Currency: | USD | Package Length: | 36 yd | |
| Package Weight: | 18.00 LB | Package Width: | 0.75 in | |
| Label Type: | ATG Tapes | Liner: | Yes | |
| Liner Material: | Tissue | Material: | Adhesive Transfer Tape | |
| Maximum Application Temperature: | 266° F | Country of Origin: | USA | |
| Manufacturer Part Number: | 464-36-0.75-D | Minimum Application Temperature: | -40 °F | |
| Minimum Service Temperature: | -306 °F | Number of Items: | 48 | |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | Size: | 3/4" x 36 Yd in | |
| Tensile Strength: | 5.5 lbs/in | Thickness: | 3.6 mil |
| Adhesion: | 40 oz/in |
|---|---|
| Adhesive Material: | Acrylic Adhesive |
| Adhesive Sides: | Double |
| Adhesive Type: | Permanent |
| Brand: | The Tape Supplies Shop |
| Feature 6: | Case of 48 Rolls |
| Caliper: | 3.6 mil |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Package Length: | 36 yd |
| Package Weight: | 18.00 LB |
| Package Width: | 0.75 in |
| Label Type: | ATG Tapes |
| Liner: | Yes |
| Liner Material: | Tissue |
| Material: | Adhesive Transfer Tape |
| Maximum Application Temperature: | 266° F |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 464-36-0.75-D |
| Minimum Application Temperature: | -40 °F |
| Minimum Service Temperature: | -306 °F |
| Number of Items: | 48 |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 3/4" x 36 Yd in |
| Tensile Strength: | 5.5 lbs/in |
| Thickness: | 3.6 mil |