Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Case of 12 Rolls | 2+ Cases | 5+ Cases | 10+ Cases | 20+ Cases |
| $187.69 | $182.52 | $177.66 | $164.71 | $160.60 |
| Volume Savings | 2.8% | 5.3% | 12.2% | 14.4% |
| Need 30+ Cases? Click here for Pricing | ||||
| Adhesion: | 120 oz/in | Adhesive Material: | Rubber Adhesive | |
|---|---|---|---|---|
| Adhesive Sides: | Double | Adhesive Type: | Permanent | |
| Applications: | Used for manufacture of bathroom deodorizers, joining, mounting, gasketing and splicing, and ideal when a thick cusioning is required | Brand: | The Tape Supplies Shop | |
| Feature 6: | Case of 12 Rolls | Feature 7: | Used for manufacture of bathroom deodorizers, joining, mounting, gasketing and splicing, and ideal w | |
| Feature 8: | Comparable to: Stik II 1008, Fasson 2108 | Caliper: | 1/8 in | |
| Compatible With: | Stik II 1008, Fasson 2108 | Condition: | New | |
| Currency: | USD | Elongation: | 0.4 % | |
| Package Length: | 18 yd | Package Weight: | 9.00 LB | |
| Package Width: | 0.75 in | Label Type: | D/C Foam and HUB | |
| Liner: | No | Material: | Foam Tape | |
| Maximum Application Temperature: | 150° F | Country of Origin: | USA | |
| Manufacturer Part Number: | 418-18-0.75-I | Minimum Service Temperature: | 0 - 150 °F | |
| Number of Items: | 12 | Ships in: | 3 to 5 Business Days (Plus time in transit) | |
| Size: | 3/4" x 18 Yd in | Thickness: | 1/8 in |
| Adhesion: | 120 oz/in |
|---|---|
| Adhesive Material: | Rubber Adhesive |
| Adhesive Sides: | Double |
| Adhesive Type: | Permanent |
| Applications: | Used for manufacture of bathroom deodorizers, joining, mounting, gasketing and splicing, and ideal when a thick cusioning is required |
| Brand: | The Tape Supplies Shop |
| Feature 6: | Case of 12 Rolls |
| Feature 7: | Used for manufacture of bathroom deodorizers, joining, mounting, gasketing and splicing, and ideal w |
| Feature 8: | Comparable to: Stik II 1008, Fasson 2108 |
| Caliper: | 1/8 in |
| Compatible With: | Stik II 1008, Fasson 2108 |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Elongation: | 0.4 % |
| Package Length: | 18 yd |
| Package Weight: | 9.00 LB |
| Package Width: | 0.75 in |
| Label Type: | D/C Foam and HUB |
| Liner: | No |
| Material: | Foam Tape |
| Maximum Application Temperature: | 150° F |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 418-18-0.75-I |
| Minimum Service Temperature: | 0 - 150 °F |
| Number of Items: | 12 |
| Ships in: | 3 to 5 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 3/4" x 18 Yd in |
| Thickness: | 1/8 in |