Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Roll of 500 Labels | 2+ Rolls | 5+ Rolls | 10+ Rolls | 20+ Rolls |
| $24.24 | $22.63 | $21.20 | $20.47 | $19.32 |
| Volume Savings | 6.6% | 12.5% | 15.6% | 20.3% |
| Need 30+ Rolls? Click here for Pricing | ||||
Clearly mark products as "ORGANIC" with high-visibility labels designed for fast identification in produce, grocery, and food packaging. Each roll includes 500 paper labels sized 3" x 5" in FLR Green/Black. Labels are printed on paper label stock with silicone coated release paper for smooth, reliable dispensing. Ideal for farms, markets, delis, and retail shelves. Made in USA. Ships in 2–3 days.
| Adhesive Type: | Permanent Self Adhesive | Background Color: | Bright Yellow | |
|---|---|---|---|---|
| Brand: | The Label Supplies Shop | Feature 6: | Labels Ship in 2-3 Days | |
| Color: | Flourescent Green/Black | Condition: | New | |
| Core Diameter: | 1-1/2 in | Currency: | USD | |
| Pre-Printed: | Yes | Package Height: | 5 in | |
| Package Weight: | 2.00 LB | Package Width: | 3 in | |
| Label Feed Type: | Roll | Label Format: | Special Handling Instruction Labels | |
| Label Type: | Special Handling Labels | Legend: | ORGANIC | |
| Material: | Paper Stock | Country of Origin: | USA | |
| Manufacturer Part Number: | DL2588 | Number of Items: | 500 | |
| Paper Corner Type: | Square | Shape: | Rectangle | |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | Size: | in | |
| Text Color: | Black |
| Adhesive Type: | Permanent Self Adhesive |
|---|---|
| Background Color: | Bright Yellow |
| Brand: | The Label Supplies Shop |
| Feature 6: | Labels Ship in 2-3 Days |
| Color: | Flourescent Green/Black |
| Condition: | New |
| Core Diameter: | 1-1/2 in |
| Currency: | USD |
| Pre-Printed: | Yes |
| Package Height: | 5 in |
| Package Weight: | 2.00 LB |
| Package Width: | 3 in |
| Label Feed Type: | Roll |
| Label Format: | Special Handling Instruction Labels |
| Label Type: | Special Handling Labels |
| Legend: | ORGANIC |
| Material: | Paper Stock |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | DL2588 |
| Number of Items: | 500 |
| Paper Corner Type: | Square |
| Shape: | Rectangle |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | in |
| Text Color: | Black |