Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Case of 4 Rolls | 2+ Cases | 5+ Cases | 10+ Cases | 20+ Cases |
| $345.27 | $340.85 | $336.55 | $332.38 | $296.04 |
| Volume Savings | 1.3% | 2.5% | 3.7% | 14.3% |
| Need 30+ Cases? Click here for Pricing | ||||
Select options below. Enter quantities to Add to Cart.
Combine variations for discounted pricing.
| Adhesion: | 25 oz/in | Adhesive Material: | Acrylic Adhesive | |
|---|---|---|---|---|
| Adhesive Sides: | Single | Adhesive Type: | Removable | |
| Applications: | Used for box sealing | Brand: | The Tape Supplies Shop | |
| Feature 6: | 160% Elongation | Feature 7: | Case of 4 Rolls | |
| Feature 8: | Used for box sealing | Feature 9: | Comparable to: IPG 211, Primetac 460 | |
| Caliper: | 3 mil | Certification 1: | FDA SPECIFICATION 21 CFR 175.105 | |
| Certification 2: | CFR 177.1520 | Compatible With: | IPG 211, Primetac 460 | |
| Condition: | New | Currency: | USD | |
| Elongation: | 160 % | Package Length: | 1000 yd | |
| Package Weight: | 40.00 LB | Package Width: | 3 in | |
| Label Type: | Plain Box Sealing Tape | Liner: | Yes | |
| Liner Material: | Paper | Material: | Synthetic (Plastic) Tape | |
| Maximum Application Temperature: | 140° F | Country of Origin: | USA | |
| Manufacturer Part Number: | 157X-1000-3-G | Minimum Application Temperature: | -40 °F | |
| Minimum Service Temperature: | -180 °F | Number of Items: | 4 | |
| Ships in: | 3 to 5 Business Days (Plus time in transit) | Size: | 3" x 1000 Yd in | |
| Tensile Strength: | 38 lbs/in | Thickness: | 3 mil |
| Adhesion: | 25 oz/in |
|---|---|
| Adhesive Material: | Acrylic Adhesive |
| Adhesive Sides: | Single |
| Adhesive Type: | Removable |
| Applications: | Used for box sealing |
| Brand: | The Tape Supplies Shop |
| Feature 6: | 160% Elongation |
| Feature 7: | Case of 4 Rolls |
| Feature 8: | Used for box sealing |
| Feature 9: | Comparable to: IPG 211, Primetac 460 |
| Caliper: | 3 mil |
| Certification 1: | FDA SPECIFICATION 21 CFR 175.105 |
| Certification 2: | CFR 177.1520 |
| Compatible With: | IPG 211, Primetac 460 |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Elongation: | 160 % |
| Package Length: | 1000 yd |
| Package Weight: | 40.00 LB |
| Package Width: | 3 in |
| Label Type: | Plain Box Sealing Tape |
| Liner: | Yes |
| Liner Material: | Paper |
| Material: | Synthetic (Plastic) Tape |
| Maximum Application Temperature: | 140° F |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 157X-1000-3-G |
| Minimum Application Temperature: | -40 °F |
| Minimum Service Temperature: | -180 °F |
| Number of Items: | 4 |
| Ships in: | 3 to 5 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 3" x 1000 Yd in |
| Tensile Strength: | 38 lbs/in |
| Thickness: | 3 mil |