Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Carton of 250 Sheets | 2+ Cartons | 5+ Cartons | 10+ Cartons | 20+ Cartons |
| $65.55 | $62.22 | $62.12 | $60.13 | $58.48 |
| Volume Savings | 5.1% | 5.2% | 8.3% | 10.8% |
| Need 30+ Cartons? Click here for Pricing | ||||
White Postage Tray Tags / Name Badges. These 60# card stock offers excellent printability. Our 60# card stock has a caliper of 7.4 mil (+/- 3%), a 98% opacity, and a 96% brightness rating. This item is comparable to Avery 5329. This product has a shelf life of one year when stored at 70?F and 50% relative humidity. Size: 3.3" x 0.9375", Color: White. 20 Cards per Sheet (250 Sheets per carton)
| ASIN: | B00E8WFFZQ | Background Color: | White | |
|---|---|---|---|---|
| Brand: | Datalabel | Brightness Rating: | 96% | |
| Feature 6: | Compare to Avery 5329 | Caliper: | 7.4 mil | |
| Card Style: | Postage Tray Tags / Name Badge | Card Type: | Inkjet / Laser Cards | |
| Color: | White | Condition: | New | |
| Currency: | USD | Package Height: | 0.9375 in | |
| Package Weight: | 5.70 LB | Package Width: | 3.3 in | |
| Label Feed Type: | Sheet | Material: | Card Stock | |
| Country of Origin: | USA | Manufacturer Part Number: | 430200 | |
| Number of Cards per Sheet: | 20 | Number of Items: | 250 | |
| Opacity: | 0.98 | Paper Corner Type: | Square | |
| Shape: | Rectangle | Sheet Size: | 8-1/2 x 11 in | |
| Shelf Life: | One year when stored at 70°F and 50% RH | Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | |
| Size: | 3.3 x 0.9375 in | Spec Sheet: | 904 | |
| Substance Weight: | 60 lb |
| ASIN: | B00E8WFFZQ |
|---|---|
| Background Color: | White |
| Brand: | Datalabel |
| Brightness Rating: | 96% |
| Feature 6: | Compare to Avery 5329 |
| Caliper: | 7.4 mil |
| Card Style: | Postage Tray Tags / Name Badge |
| Card Type: | Inkjet / Laser Cards |
| Color: | White |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Package Height: | 0.9375 in |
| Package Weight: | 5.70 LB |
| Package Width: | 3.3 in |
| Label Feed Type: | Sheet |
| Material: | Card Stock |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 430200 |
| Number of Cards per Sheet: | 20 |
| Number of Items: | 250 |
| Opacity: | 0.98 |
| Paper Corner Type: | Square |
| Shape: | Rectangle |
| Sheet Size: | 8-1/2 x 11 in |
| Shelf Life: | One year when stored at 70°F and 50% RH |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 3.3 x 0.9375 in |
| Spec Sheet: | 904 |
| Substance Weight: | 60 lb |