Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Case of 6 Rolls | 2+ Cases | 5+ Cases | 10+ Cases | 20+ Cases |
| $447.33 | $441.29 | $435.42 | $408.89 | $398.19 |
| Volume Savings | 1.4% | 2.7% | 8.6% | 11% |
| Need 30+ Cases? Click here for Pricing | ||||
| Adhesion: | 100 oz/in | Adhesive Material: | Acrylic Adhesive | |
|---|---|---|---|---|
| Adhesive Sides: | Double | Adhesive Type: | Permanent | |
| Applications: | Used for more demanding indoor / outdoor mounting applications like signs, nameplates, pop display, wire and cable clips, dispensers, and plastic extrusions | Brand: | The Tape Supplies Shop | |
| Feature 6: | Used for more demanding indoor / outdoor mounting applications like signs, nameplates, pop display, | Feature 7: | Comparable to: 3M 4492 | |
| Caliper: | 1/32 in | Compatible With: | 3M 4492 | |
| Condition: | New | Currency: | USD | |
| Package Length: | 72 yd | Package Weight: | 17.00 LB | |
| Package Width: | 2 in | Label Type: | D/C Foam and HUB | |
| Liner: | No | Material: | Foam Tape | |
| Maximum Application Temperature: | 176° F | Country of Origin: | USA | |
| Manufacturer Part Number: | 432A-72-2-I | Minimum Application Temperature: | -4 °F | |
| Minimum Service Temperature: | -180 °F | Number of Items: | 6 | |
| Ships in: | 3 to 5 Business Days (Plus time in transit) | Size: | 2" x 72 Yd in | |
| Thickness: | 1/32 in |
| Adhesion: | 100 oz/in |
|---|---|
| Adhesive Material: | Acrylic Adhesive |
| Adhesive Sides: | Double |
| Adhesive Type: | Permanent |
| Applications: | Used for more demanding indoor / outdoor mounting applications like signs, nameplates, pop display, wire and cable clips, dispensers, and plastic extrusions |
| Brand: | The Tape Supplies Shop |
| Feature 6: | Used for more demanding indoor / outdoor mounting applications like signs, nameplates, pop display, |
| Feature 7: | Comparable to: 3M 4492 |
| Caliper: | 1/32 in |
| Compatible With: | 3M 4492 |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Package Length: | 72 yd |
| Package Weight: | 17.00 LB |
| Package Width: | 2 in |
| Label Type: | D/C Foam and HUB |
| Liner: | No |
| Material: | Foam Tape |
| Maximum Application Temperature: | 176° F |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 432A-72-2-I |
| Minimum Application Temperature: | -4 °F |
| Minimum Service Temperature: | -180 °F |
| Number of Items: | 6 |
| Ships in: | 3 to 5 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 2" x 72 Yd in |
| Thickness: | 1/32 in |