Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Case of 24 Rolls | 2+ Cases | 5+ Cases | 10+ Cases | 20+ Cases |
| $339.72 | $335.20 | $330.80 | $314.99 | $306.80 |
| Volume Savings | 1.3% | 2.6% | 7.3% | 9.7% |
| Need 30+ Cases? Click here for Pricing | ||||
| Adhesion: | 50 oz/in | Adhesive Material: | Rubber Adhesive | |
|---|---|---|---|---|
| Adhesive Sides: | Double | Adhesive Type: | Permanent | |
| Applications: | Used for splicing rolls of polyethylene on turkey netting, splicing films and woven materials, and core startups | Brand: | The Tape Supplies Shop | |
| Feature 6: | 100% Elongation | Feature 7: | Case of 24 Rolls | |
| Feature 8: | Used for splicing rolls of polyethylene on turkey netting, splicing films and woven materials, and c | Feature 9: | Comparable to: Anchor 597, 3M 419 | |
| Caliper: | 4 mil | Color: | White | |
| Compatible With: | Anchor 597, 3M 419 | Condition: | New | |
| Currency: | USD | Elongation: | 100 % | |
| Package Length: | 36 yd | Package Weight: | 17.00 LB | |
| Package Width: | 2 in | Label Type: | Double Coated Tape | |
| Liner: | Yes | Liner Material: | Super Calendared Release Liner | |
| Material: | Foam Tape | Maximum Application Temperature: | 140° F | |
| Country of Origin: | USA | Manufacturer Part Number: | 420-36-2-A | |
| Minimum Application Temperature: | -5 °F | Minimum Service Temperature: | -145 °F | |
| Number of Items: | 24 | Ships in: | 3 to 5 Business Days (Plus time in transit) | |
| Size: | 2" x 36 Yd in | Tensile Strength: | 7 lbs/in | |
| Thickness: | 4 mil |
| Adhesion: | 50 oz/in |
|---|---|
| Adhesive Material: | Rubber Adhesive |
| Adhesive Sides: | Double |
| Adhesive Type: | Permanent |
| Applications: | Used for splicing rolls of polyethylene on turkey netting, splicing films and woven materials, and core startups |
| Brand: | The Tape Supplies Shop |
| Feature 6: | 100% Elongation |
| Feature 7: | Case of 24 Rolls |
| Feature 8: | Used for splicing rolls of polyethylene on turkey netting, splicing films and woven materials, and c |
| Feature 9: | Comparable to: Anchor 597, 3M 419 |
| Caliper: | 4 mil |
| Color: | White |
| Compatible With: | Anchor 597, 3M 419 |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Elongation: | 100 % |
| Package Length: | 36 yd |
| Package Weight: | 17.00 LB |
| Package Width: | 2 in |
| Label Type: | Double Coated Tape |
| Liner: | Yes |
| Liner Material: | Super Calendared Release Liner |
| Material: | Foam Tape |
| Maximum Application Temperature: | 140° F |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 420-36-2-A |
| Minimum Application Temperature: | -5 °F |
| Minimum Service Temperature: | -145 °F |
| Number of Items: | 24 |
| Ships in: | 3 to 5 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 2" x 36 Yd in |
| Tensile Strength: | 7 lbs/in |
| Thickness: | 4 mil |