Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Carton of 8 Rolls | 2+ Cartons | 5+ Cartons | 10+ Cartons | 20+ Cartons |
| $157.95 | $153.89 | $150.06 | $146.44 | $139.54 |
| Volume Savings | 2.6% | 5% | 7.3% | 11.7% |
| Need 30+ Cartons? Click here for Pricing | ||||
Keep your operations running smoothly with our 2" x 2" White General Purpose Thermal Transfer Labels. Designed for crisp, high-contrast printing, these labels use a tackified permanent adhesive that bonds reliably to many surfaces – especially corrugated – while the smooth face stock supports clean die-cutting and fast stripping on wide web applications. No perforation between labels ensures uninterrupted runs.
| Adhesive Type: | Permanent Self Adhesive | Background Color: | White | |
|---|---|---|---|---|
| Brand: | Datalabel | Brightness Rating: | 86.5% | |
| Feature 6: | 2" x 2" | Carrier Width: | 2-1/8 in | |
| Color: | White | Condition: | New | |
| Core Diameter: | 3 in | Currency: | USD | |
| Package Height: | 2 in | Package Weight: | 22.40 LB | |
| Package Width: | 2 in | Label Feed Type: | Roll | |
| Label Format: | Non-Perforated Label | Label Type: | Standard Thermal Transfer Labels | |
| Liner Caliper: | 2.5 mil | Liner Material: | Kraft | |
| Material: | Paper Stock | Country of Origin: | USA | |
| Manufacturer Part Number: | 623013 | Minimum Application Temperature: | 40 °F | |
| Minimum Service Temperature: | -65 to +200 °F | Number of Items: | 2900 | |
| Opacity: | 0.88 | Paper Corner Type: | Square | |
| Perforation: | No | Shape: | Square | |
| Shelf Life: | One year when stored at 72°F and 50% RH | Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | |
| Size: | 2 x 2 in | Wind Direction: | Wound Out |
| Adhesive Type: | Permanent Self Adhesive |
|---|---|
| Background Color: | White |
| Brand: | Datalabel |
| Brightness Rating: | 86.5% |
| Feature 6: | 2" x 2" |
| Carrier Width: | 2-1/8 in |
| Color: | White |
| Condition: | New |
| Core Diameter: | 3 in |
| Currency: | USD |
| Package Height: | 2 in |
| Package Weight: | 22.40 LB |
| Package Width: | 2 in |
| Label Feed Type: | Roll |
| Label Format: | Non-Perforated Label |
| Label Type: | Standard Thermal Transfer Labels |
| Liner Caliper: | 2.5 mil |
| Liner Material: | Kraft |
| Material: | Paper Stock |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 623013 |
| Minimum Application Temperature: | 40 °F |
| Minimum Service Temperature: | -65 to +200 °F |
| Number of Items: | 2900 |
| Opacity: | 0.88 |
| Paper Corner Type: | Square |
| Perforation: | No |
| Shape: | Square |
| Shelf Life: | One year when stored at 72°F and 50% RH |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 2 x 2 in |
| Wind Direction: | Wound Out |