Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Box of 500 | 2+ Boxes | 5+ Boxes | 10+ Boxes | 20+ Boxes |
| $106.26 | $94.36 | $86.39 | $82.49 | $79.43 |
| Volume Savings | 11.2% | 18.7% | 22.4% | 25.2% |
| Need 30+ Boxes? Click here for Pricing | ||||
2-1/2" x 4-1/4" (2.5" x 4.25"), Open Side Pay Envelope , No Window, Western Sulphite, White Sulphite Paper, SFI Certified, Vellum Finish, Diagonal Seam, Flap Down, Remoistening Seal, 500 Qty / Box, 10000 Qty / Ctn, 2 lbs. per Box
| ASIN: | B005157H9Q | Brand: | The Envelope Supplies Shop | |
|---|---|---|---|---|
| Brightness Rating: | 92% | Feature 6: | Flap Down | |
| Color: | White | Condition: | New | |
| Currency: | USD | Envelope Number: | #2 | |
| Envelope Style: | Pay Envelope | Flap Type: | Flap Down | |
| Pre-Printed: | No | Package Length: | 2-1/2 in | |
| Package Weight: | 2.00 LB | Package Width: | 4-1/4 in | |
| Material: | Paper Stock | Country of Origin: | USA | |
| Manufacturer Part Number: | 3736 | Number of Items: | 500 | |
| Number of Windows: | 0 | Open End / Open Side: | Open Side | |
| Paper Finish: | Vellum | Seal Type: | Remoistening Seal | |
| Seam Type: | Diagonal Seam | Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | |
| Size: | 2-1/2 x 4-1/4 in | Standards: | SFI Certified | |
| UPC: | 10008257037364 | Weight of Material: | 20 lb | |
| Window: | No |
| ASIN: | B005157H9Q |
|---|---|
| Brand: | The Envelope Supplies Shop |
| Brightness Rating: | 92% |
| Feature 6: | Flap Down |
| Color: | White |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Envelope Number: | #2 |
| Envelope Style: | Pay Envelope |
| Flap Type: | Flap Down |
| Pre-Printed: | No |
| Package Length: | 2-1/2 in |
| Package Weight: | 2.00 LB |
| Package Width: | 4-1/4 in |
| Material: | Paper Stock |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 3736 |
| Number of Items: | 500 |
| Number of Windows: | 0 |
| Open End / Open Side: | Open Side |
| Paper Finish: | Vellum |
| Seal Type: | Remoistening Seal |
| Seam Type: | Diagonal Seam |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 2-1/2 x 4-1/4 in |
| Standards: | SFI Certified |
| UPC: | 10008257037364 |
| Weight of Material: | 20 lb |
| Window: | No |