Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Case of 144 Rolls | 2+ Cases | 5+ Cases | 10+ Cases | 20+ Cases |
| $746.12 | $735.89 | $725.94 | $679.48 | $660.56 |
| Volume Savings | 1.4% | 2.7% | 8.9% | 11.5% |
| Need 30+ Cases? Click here for Pricing | ||||
| Adhesion: | 23 oz/in | Adhesive Material: | Solvent Acrylic Adhesive | |
|---|---|---|---|---|
| Adhesive Sides: | Double | Applications: | used for core start, envelope closure, nameplates, decorative parts, and flying splices | |
| Brand: | The Tape Supplies Shop | Feature 6: | 0% Elongation | |
| Feature 7: | Case of 144 Rolls | Feature 8: | used for core start, envelope closure, nameplates, decorative parts, and flying splices | |
| Caliper: | 2 mil | Color: | Red | |
| Condition: | New | Currency: | USD | |
| Package Length: | 60 yd | Package Weight: | 18.00 LB | |
| Package Width: | 0.25 in | Label Type: | Double Coated Tape | |
| Liner: | No | Material: | Adhesive Transfer Tape | |
| Country of Origin: | USA | Manufacturer Part Number: | 460R-60-0.25-A | |
| Minimum Service Temperature: | -22? - 230? ?F | Number of Items: | 144 | |
| Ships in: | 3 to 5 Business Days (Plus time in transit) | Size: | 1/4" x 60 Yd in | |
| Thickness: | 2 mil |
| Adhesion: | 23 oz/in |
|---|---|
| Adhesive Material: | Solvent Acrylic Adhesive |
| Adhesive Sides: | Double |
| Applications: | used for core start, envelope closure, nameplates, decorative parts, and flying splices |
| Brand: | The Tape Supplies Shop |
| Feature 6: | 0% Elongation |
| Feature 7: | Case of 144 Rolls |
| Feature 8: | used for core start, envelope closure, nameplates, decorative parts, and flying splices |
| Caliper: | 2 mil |
| Color: | Red |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Package Length: | 60 yd |
| Package Weight: | 18.00 LB |
| Package Width: | 0.25 in |
| Label Type: | Double Coated Tape |
| Liner: | No |
| Material: | Adhesive Transfer Tape |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 460R-60-0.25-A |
| Minimum Service Temperature: | -22? - 230? ?F |
| Number of Items: | 144 |
| Ships in: | 3 to 5 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 1/4" x 60 Yd in |
| Thickness: | 2 mil |