Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Case of 144 Rolls | 2+ Cases | 5+ Cases | 10+ Cases | 20+ Cases |
| $545.32 | $537.92 | $530.72 | $504.25 | $490.00 |
| Volume Savings | 1.4% | 2.7% | 7.5% | 10.1% |
| Need 30+ Cases? Click here for Pricing | ||||
| Adhesion: | 47 oz/in | Adhesive Material: | Natural Rubber Adhesive | |
|---|---|---|---|---|
| Adhesive Sides: | Double | Applications: | used for mounting small fixtures, display items and moldings, fastening, splicing, core start up, carpet installation, steel-rule die (make ready), and textile manufacturing, (twister room), printing industry, holding printing plates, and holding metal parts during machine operations | |
| Brand: | The Tape Supplies Shop | Feature 6: | 8.5% Elongation | |
| Feature 7: | Case of 144 Rolls | Feature 8: | used for mounting small fixtures, display items and moldings, fastening, splicing, core start up, carpet installation, steel-rule die (make ready), and textile manufacturing, (twister room), printing industry, holding printing plates, and holding metal parts during machine operations | |
| Caliper: | 6 mil | Color: | Beige | |
| Condition: | New | Currency: | USD | |
| Elongation: | 8.5 % | Package Length: | 36 yd | |
| Package Weight: | 18.00 LB | Package Width: | 0.25 in | |
| Label Type: | Double Coated Tape | Liner: | Yes | |
| Material: | Paper Tape | Country of Origin: | USA | |
| Manufacturer Part Number: | 421-36-0.25-A | Number of Items: | 144 | |
| Ships in: | 3 to 5 Business Days (Plus time in transit) | Size: | 1/4" x 36 Yd in | |
| Tensile Strength: | 23 lbs/in | Thickness: | 6 mil |
| Adhesion: | 47 oz/in |
|---|---|
| Adhesive Material: | Natural Rubber Adhesive |
| Adhesive Sides: | Double |
| Applications: | used for mounting small fixtures, display items and moldings, fastening, splicing, core start up, carpet installation, steel-rule die (make ready), and textile manufacturing, (twister room), printing industry, holding printing plates, and holding metal parts during machine operations |
| Brand: | The Tape Supplies Shop |
| Feature 6: | 8.5% Elongation |
| Feature 7: | Case of 144 Rolls |
| Feature 8: | used for mounting small fixtures, display items and moldings, fastening, splicing, core start up, carpet installation, steel-rule die (make ready), and textile manufacturing, (twister room), printing industry, holding printing plates, and holding metal parts during machine operations |
| Caliper: | 6 mil |
| Color: | Beige |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Elongation: | 8.5 % |
| Package Length: | 36 yd |
| Package Weight: | 18.00 LB |
| Package Width: | 0.25 in |
| Label Type: | Double Coated Tape |
| Liner: | Yes |
| Material: | Paper Tape |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 421-36-0.25-A |
| Number of Items: | 144 |
| Ships in: | 3 to 5 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 1/4" x 36 Yd in |
| Tensile Strength: | 23 lbs/in |
| Thickness: | 6 mil |