Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Case of 36 Rolls | 2+ Cases | 5+ Cases | 10+ Cases | 20+ Cases |
| $194.73 | $189.38 | $184.34 | $172.36 | $168.06 |
| Volume Savings | 2.7% | 5.3% | 11.5% | 13.7% |
| Need 30+ Cases? Click here for Pricing | ||||
| Adhesion: | 16 oz/in | Adhesive Material: | Natural Rubber Adhesive | |
|---|---|---|---|---|
| Adhesive Sides: | Single | Applications: | used for car repair applications, excellent performance with traditional solvent based and water based paints, yellow color provides clear contrast with application areas, natural rubber adhesive leaves no reside after removal, and applied at temperatures up to 320?f for less than 2 minutes | |
| Brand: | The Tape Supplies Shop | Feature 6: | 8% Elongation | |
| Feature 7: | Case of 36 Rolls | Feature 8: | used for car repair applications, excellent performance with traditional solvent based and water based paints, yellow color provides clear contrast with application areas, natural rubber adhesive leaves no reside after removal, and applied at temperatures up to 320?f for less than 2 minutes | |
| Caliper: | 5.7 mil | Color: | Yellow | |
| Condition: | New | Currency: | USD | |
| Elongation: | 8 % | Package Length: | 60 yd | |
| Package Weight: | 12.00 LB | Package Width: | 1 in | |
| Label Type: | Paper tape | Liner: | No | |
| Material: | Paper Tape | Country of Origin: | USA | |
| Manufacturer Part Number: | AB12-60-1-A | Minimum Service Temperature: | 0? - 248? ?F | |
| Number of Items: | 36 | Ships in: | 3 to 5 Business Days (Plus time in transit) | |
| Size: | 1" x 60 Yd in | Tensile Strength: | 25 lbs/in | |
| Thickness: | 5.7 mil |
| Adhesion: | 16 oz/in |
|---|---|
| Adhesive Material: | Natural Rubber Adhesive |
| Adhesive Sides: | Single |
| Applications: | used for car repair applications, excellent performance with traditional solvent based and water based paints, yellow color provides clear contrast with application areas, natural rubber adhesive leaves no reside after removal, and applied at temperatures up to 320?f for less than 2 minutes |
| Brand: | The Tape Supplies Shop |
| Feature 6: | 8% Elongation |
| Feature 7: | Case of 36 Rolls |
| Feature 8: | used for car repair applications, excellent performance with traditional solvent based and water based paints, yellow color provides clear contrast with application areas, natural rubber adhesive leaves no reside after removal, and applied at temperatures up to 320?f for less than 2 minutes |
| Caliper: | 5.7 mil |
| Color: | Yellow |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Elongation: | 8 % |
| Package Length: | 60 yd |
| Package Weight: | 12.00 LB |
| Package Width: | 1 in |
| Label Type: | Paper tape |
| Liner: | No |
| Material: | Paper Tape |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | AB12-60-1-A |
| Minimum Service Temperature: | 0? - 248? ?F |
| Number of Items: | 36 |
| Ships in: | 3 to 5 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 1" x 60 Yd in |
| Tensile Strength: | 25 lbs/in |
| Thickness: | 5.7 mil |