Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Case of 36 Rolls | 2+ Cases | 5+ Cases | 10+ Cases | 20+ Cases |
| $299.66 | $291.30 | $283.43 | $263.21 | $255.21 |
| Volume Savings | 2.8% | 5.4% | 12.2% | 14.8% |
| Need 30+ Cases? Click here for Pricing | ||||
| Adhesion: | 50 oz/in | Adhesive Material: | Natural Rubber Adhesive | |
|---|---|---|---|---|
| Adhesive Sides: | Double | Applications: | used for mouting and carpet installation | |
| Brand: | The Tape Supplies Shop | Feature 6: | 0% Elongation | |
| Feature 7: | Case of 36 Rolls | Feature 8: | used for mouting and carpet installation | |
| Caliper: | 12 mil | Color: | White | |
| Condition: | New | Currency: | USD | |
| Package Length: | 25 yd | Package Weight: | 18.00 LB | |
| Package Width: | 1 in | Label Type: | Double Coated Tape | |
| Liner: | Yes | Material: | Cloth Tape | |
| Country of Origin: | USA | Manufacturer Part Number: | 442-25-1-A | |
| Number of Items: | 36 | Ships in: | 3 to 5 Business Days (Plus time in transit) | |
| Size: | 1" x 25 Yd in | Tensile Strength: | 28 lbs/in | |
| Thickness: | 12 mil |
| Adhesion: | 50 oz/in |
|---|---|
| Adhesive Material: | Natural Rubber Adhesive |
| Adhesive Sides: | Double |
| Applications: | used for mouting and carpet installation |
| Brand: | The Tape Supplies Shop |
| Feature 6: | 0% Elongation |
| Feature 7: | Case of 36 Rolls |
| Feature 8: | used for mouting and carpet installation |
| Caliper: | 12 mil |
| Color: | White |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Package Length: | 25 yd |
| Package Weight: | 18.00 LB |
| Package Width: | 1 in |
| Label Type: | Double Coated Tape |
| Liner: | Yes |
| Material: | Cloth Tape |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 442-25-1-A |
| Number of Items: | 36 |
| Ships in: | 3 to 5 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 1" x 25 Yd in |
| Tensile Strength: | 28 lbs/in |
| Thickness: | 12 mil |