Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Case of 12 Rolls | 2+ Cases | 5+ Cases | 10+ Cases | 20+ Cases |
| $60.53 | $57.46 | $54.67 | $53.82 | $52.76 |
| SALE$57.50 | $54.59 | $51.94 | $51.13 | $50.12 |
| Volume Savings | 5.1% | 9.7% | 11.1% | 12.8% |
| Need 30+ Cases? Click here for Pricing | ||||
| Adhesion: | 144 oz/in | Adhesive Material: | Acrylic Adhesive | |
|---|---|---|---|---|
| Adhesive Sides: | Double | Adhesive Type: | Permanent | |
| Applications: | Used for mounting or closing of printed glossy surfaces | Brand: | The Tape Supplies Shop | |
| Feature 6: | Used for mounting or closing of printed glossy surfaces | Feature 7: | Comparable to: 3M 926, Tesa PV9 | |
| Caliper: | 5 mil | Compatible With: | 3M 926, Tesa PV9 | |
| Condition: | New | Currency: | USD | |
| Package Length: | 18 yd | Package Weight: | 2.00 LB | |
| Package Width: | 0.5 in | Label Type: | ATG Tapes | |
| Liner: | Yes | Material: | Adhesive Transfer Tape | |
| Maximum Application Temperature: | 258° F | Country of Origin: | USA | |
| Manufacturer Part Number: | TS-467-18-0.5-T | Minimum Application Temperature: | -32 °F | |
| Minimum Service Temperature: | -290 °F | Number of Items: | 12 | |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | Size: | 1/2" x 18 Yd in | |
| Thickness: | 5 mil |
| Adhesion: | 144 oz/in |
|---|---|
| Adhesive Material: | Acrylic Adhesive |
| Adhesive Sides: | Double |
| Adhesive Type: | Permanent |
| Applications: | Used for mounting or closing of printed glossy surfaces |
| Brand: | The Tape Supplies Shop |
| Feature 6: | Used for mounting or closing of printed glossy surfaces |
| Feature 7: | Comparable to: 3M 926, Tesa PV9 |
| Caliper: | 5 mil |
| Compatible With: | 3M 926, Tesa PV9 |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Package Length: | 18 yd |
| Package Weight: | 2.00 LB |
| Package Width: | 0.5 in |
| Label Type: | ATG Tapes |
| Liner: | Yes |
| Material: | Adhesive Transfer Tape |
| Maximum Application Temperature: | 258° F |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | TS-467-18-0.5-T |
| Minimum Application Temperature: | -32 °F |
| Minimum Service Temperature: | -290 °F |
| Number of Items: | 12 |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 1/2" x 18 Yd in |
| Thickness: | 5 mil |