Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per 1 Roll | 2+ Cases | 5+ Cases | 10+ Cases | 20+ Cases |
| $113.70 | $109.89 | $107.05 | $99.76 | $97.36 |
| Volume Savings | 3.4% | 5.8% | 12.3% | 14.4% |
| Need 30+ Cases? Click here for Pricing | ||||
| Adhesion: | 10 oz/in | Adhesive Material: | Rubber Adhesive | |
|---|---|---|---|---|
| Adhesive Sides: | Single | Adhesive Type: | Removable | |
| Applications: | used to protect highly polished surfaces: metal, glass & plastics | Brand: | The Tape Supplies Shop | |
| Feature 6: | 3% Elongation | Feature 7: | Case of 1 Roll | |
| Feature 8: | used to protect highly polished surfaces: metal, glass & plastics | Feature 9: | Comparable to: Anchor 566, Intertape PT11, 3M 710 | |
| Caliper: | 4.3 mil | Color: | White | |
| Compatible With: | Anchor 566, Intertape PT11, 3M 710 | Condition: | New | |
| Currency: | USD | Elongation: | 3 % | |
| Package Length: | 100 yd | Package Weight: | 8.25 LB | |
| Package Width: | 12 in | Label Type: | Label Protection Tape | |
| Liner: | No | Material: | Paper Tape | |
| Country of Origin: | USA | Manufacturer Part Number: | 275-100-12-F | |
| Number of Items: | 1 | Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | |
| Size: | 12" x 100 Yd in | Tensile Strength: | 20 lbs/in | |
| Thickness: | 4.3 mil |
| Adhesion: | 10 oz/in |
|---|---|
| Adhesive Material: | Rubber Adhesive |
| Adhesive Sides: | Single |
| Adhesive Type: | Removable |
| Applications: | used to protect highly polished surfaces: metal, glass & plastics |
| Brand: | The Tape Supplies Shop |
| Feature 6: | 3% Elongation |
| Feature 7: | Case of 1 Roll |
| Feature 8: | used to protect highly polished surfaces: metal, glass & plastics |
| Feature 9: | Comparable to: Anchor 566, Intertape PT11, 3M 710 |
| Caliper: | 4.3 mil |
| Color: | White |
| Compatible With: | Anchor 566, Intertape PT11, 3M 710 |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Elongation: | 3 % |
| Package Length: | 100 yd |
| Package Weight: | 8.25 LB |
| Package Width: | 12 in |
| Label Type: | Label Protection Tape |
| Liner: | No |
| Material: | Paper Tape |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 275-100-12-F |
| Number of Items: | 1 |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 12" x 100 Yd in |
| Tensile Strength: | 20 lbs/in |
| Thickness: | 4.3 mil |