Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Box of 500 | 2+ Boxes | 5+ Boxes | 10+ Boxes | 20+ Boxes |
| $54.71 | $49.01 | $45.58 | $44.51 | $43.45 |
| Volume Savings | 10.4% | 16.7% | 18.6% | 20.6% |
| Need 30+ Boxes? Click here for Pricing | ||||
4-1/8" x 9-1/2" White Digi-M, C Style, 1-1/8" x 4-1/2", 7/8 from Left, 1/2 bottom, Smooth Finish, Two Side Seams Under, No Window, Remoistening Seal, Flap Down, #10's are packaged in a Hard Box
| Brand: | The Envelope Supplies Shop | Brightness Rating: | 92% | |
|---|---|---|---|---|
| Feature 7: | Packaged in a Hard Box | Color: | White | |
| Condition: | New | Currency: | USD | |
| Envelope Number: | #10 | Envelope Style: | Business Envelope | |
| Flap Type: | Flap Down | Pre-Printed: | No | |
| Package Length: | 4-1/8 in | Package Weight: | 7.00 LB | |
| Package Width: | 9-1/2 in | Material: | Paper Stock | |
| Country of Origin: | USA | Manufacturer Part Number: | 2559 | |
| Number of Items: | 500 | Number of Windows: | 1 | |
| Open End / Open Side: | Open Side | Paper Finish: | Smooth Laser | |
| Seal Type: | Remoistening Seal | Seam Type: | Two Side Seams Under | |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | Size: | 4-1/8 x 9-1/2 in | |
| Standards: | SFI Certified | UPC: | 10008257025590 | |
| Weight of Material: | 24 lb | Window: | Yes | |
| Window Length: | 1-1/8 in | Window Material: | Digi-Clear Laser Safe Window | |
| Window Placement: | 7/8 left, 1/2 bottom | Window Placement from Bottom: | 1/2 in | |
| Window Placement from Left: | 7/8 in | Window Size: | 1-1/8 x 4-1/2 in | |
| Window Style: | C Style | Window Width: | 4-1/2 in |
| Brand: | The Envelope Supplies Shop |
|---|---|
| Brightness Rating: | 92% |
| Feature 7: | Packaged in a Hard Box |
| Color: | White |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Envelope Number: | #10 |
| Envelope Style: | Business Envelope |
| Flap Type: | Flap Down |
| Pre-Printed: | No |
| Package Length: | 4-1/8 in |
| Package Weight: | 7.00 LB |
| Package Width: | 9-1/2 in |
| Material: | Paper Stock |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 2559 |
| Number of Items: | 500 |
| Number of Windows: | 1 |
| Open End / Open Side: | Open Side |
| Paper Finish: | Smooth Laser |
| Seal Type: | Remoistening Seal |
| Seam Type: | Two Side Seams Under |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 4-1/8 x 9-1/2 in |
| Standards: | SFI Certified |
| UPC: | 10008257025590 |
| Weight of Material: | 24 lb |
| Window: | Yes |
| Window Length: | 1-1/8 in |
| Window Material: | Digi-Clear Laser Safe Window |
| Window Placement: | 7/8 left, 1/2 bottom |
| Window Placement from Bottom: | 1/2 in |
| Window Placement from Left: | 7/8 in |
| Window Size: | 1-1/8 x 4-1/2 in |
| Window Style: | C Style |
| Window Width: | 4-1/2 in |