Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Box of 500 | 2+ Boxes | 5+ Boxes | 10+ Boxes | 20+ Boxes |
| $108.86 | $97.13 | $90.03 | $86.98 | $84.39 |
| Volume Savings | 10.8% | 17.3% | 20.1% | 22.5% |
| Need 30+ Boxes? Click here for Pricing | ||||
4-1/8" x 9-1/2" (4.125" x 9.5"), Regular Envelope, No Window, Antique Linen, Recycled Colored Super Sulphite Paper, Linen Imaging Finish, Diagonal Seam, Flap Down, Remoistening Seal, 500 Qty / Box, 2500 Qty / Ctn, 7 lbs. per Box
| ASIN: | B005156D1O | Brand: | The Envelope Supplies Shop | |
|---|---|---|---|---|
| Brightness Rating: | 96% | Feature 6: | Remoistening Seal | |
| Feature 7: | Flap Down | Feature 8: | Not Recycled | |
| Color: | White | Condition: | New | |
| Currency: | USD | Envelope Number: | #10 | |
| Envelope Style: | Business Envelope | Flap Type: | Flap Down | |
| Pre-Printed: | No | Package Length: | 4-1/8 in | |
| Package Weight: | 7.00 LB | Package Width: | 9-1/2 in | |
| Material: | Paper Stock | Country of Origin: | USA | |
| Manufacturer Part Number: | 2960 | Number of Items: | 500 | |
| Number of Windows: | 0 | Open End / Open Side: | Open Side | |
| Paper Finish: | Linen Imaging | Related Products: | E-2961, E-2962, E-2966, E-2968 | |
| Seal Type: | Remoistening Seal | Seam Type: | Diagonal Seam | |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | Size: | 4-1/8 x 9-1/2 in | |
| UPC: | 10008257029604 | Weight of Material: | 24 lb | |
| Window: | No |
| ASIN: | B005156D1O |
|---|---|
| Brand: | The Envelope Supplies Shop |
| Brightness Rating: | 96% |
| Feature 6: | Remoistening Seal |
| Feature 7: | Flap Down |
| Feature 8: | Not Recycled |
| Color: | White |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Envelope Number: | #10 |
| Envelope Style: | Business Envelope |
| Flap Type: | Flap Down |
| Pre-Printed: | No |
| Package Length: | 4-1/8 in |
| Package Weight: | 7.00 LB |
| Package Width: | 9-1/2 in |
| Material: | Paper Stock |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 2960 |
| Number of Items: | 500 |
| Number of Windows: | 0 |
| Open End / Open Side: | Open Side |
| Paper Finish: | Linen Imaging |
| Related Products: | E-2961, E-2962, E-2966, E-2968 |
| Seal Type: | Remoistening Seal |
| Seam Type: | Diagonal Seam |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 4-1/8 x 9-1/2 in |
| UPC: | 10008257029604 |
| Weight of Material: | 24 lb |
| Window: | No |