Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Box of 500 | 2+ Boxes | 5+ Boxes | 10+ Boxes | 20+ Boxes |
| $44.72 | $39.34 | $36.20 | $35.42 | $34.63 |
| Volume Savings | 12% | 19.1% | 20.8% | 22.6% |
| Need 30+ Boxes? Click here for Pricing | ||||
4-1/8" x 9-1/2" (4.125" x 9.5"), This is a regular square flap envelope made with white sulphite paper. It has two side seams and a remoistening seal. The flap is 2" 500 Qty / Box, 2500 Qty / Ctn, 7 lbs. per Box
| Brand: | The Envelope Supplies Shops | Brightness Rating: | 92% | |
|---|---|---|---|---|
| Feature 7: | 2" Square Flap Down | Color: | White | |
| Condition: | New | Currency: | USD | |
| Envelope Number: | #10 | Envelope Style: | Business Envelope | |
| Flap Size: | 2" Square Flap | Flap Type: | Square Flap Down | |
| Pre-Printed: | No | Package Length: | 4-1/8 in | |
| Package Weight: | 7.00 LB | Package Width: | 9-1/2 in | |
| Material: | Paper Stock | Country of Origin: | USA | |
| Manufacturer Part Number: | 2597 | Number of Items: | 500 | |
| Number of Windows: | 0 | Open End / Open Side: | Open Side | |
| Paper Finish: | Vellum | Seal Type: | Remoistening Seal | |
| Seam Type: | Side Seam | Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | |
| Size: | 4-1/8 x 9-1/2 in | Standards: | SFI Certified | |
| UPC: | 10008257025972 | Weight of Material: | 24 lb | |
| Window: | No |
| Brand: | The Envelope Supplies Shops |
|---|---|
| Brightness Rating: | 92% |
| Feature 7: | 2" Square Flap Down |
| Color: | White |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Envelope Number: | #10 |
| Envelope Style: | Business Envelope |
| Flap Size: | 2" Square Flap |
| Flap Type: | Square Flap Down |
| Pre-Printed: | No |
| Package Length: | 4-1/8 in |
| Package Weight: | 7.00 LB |
| Package Width: | 9-1/2 in |
| Material: | Paper Stock |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 2597 |
| Number of Items: | 500 |
| Number of Windows: | 0 |
| Open End / Open Side: | Open Side |
| Paper Finish: | Vellum |
| Seal Type: | Remoistening Seal |
| Seam Type: | Side Seam |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 4-1/8 x 9-1/2 in |
| Standards: | SFI Certified |
| UPC: | 10008257025972 |
| Weight of Material: | 24 lb |
| Window: | No |