Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Box of 500 | 2+ Boxes | 5+ Boxes | 10+ Boxes | 20+ Boxes |
| $112.30 | $98.29 | $90.51 | $87.42 | $84.79 |
| Volume Savings | 12.5% | 19.4% | 22.2% | 24.5% |
| Need 30+ Boxes? Click here for Pricing | ||||
4-1/8" x 9-1/2", Economy Airmail Regular Wesco Tint, 20# White Sulphite (SFI Certified), 92% Brightness, Vellum Finish, Blue Wesco Inside Tint, Red and Blue Airmail Border, "Par Avion" on Front & Back, Diagonal Seams, No Window, Split Remoistening Seal, Flap Down
| ASIN: | B005158ZQK | Brand: | The Envelope Supplies Shop | |
|---|---|---|---|---|
| Brightness Rating: | 92% | Feature 5: | No Window | |
| Feature 6: | Red and Blue Airmail Border | Feature 7: | "Par Avion" on Front & Back | |
| Feature 8: | Diagonal Seams | Feature 9: | Split Remoistening Seal | |
| Color: | White | Condition: | New | |
| Currency: | USD | Envelope Number: | #10 | |
| Envelope Style: | Mailer Envelope | Flap Type: | Flap Down | |
| Pre-Printed: | Yes | Package Length: | 4-1/8 in | |
| Package Weight: | 6.50 LB | Package Width: | 9-1/2 in | |
| Legend: | Par Avion | Material: | Paper Stock | |
| Country of Origin: | USA | Manufacturer Part Number: | 2956 | |
| Number of Items: | 500 | Number of Windows: | 0 | |
| Open End / Open Side: | Open Side | Paper Finish: | Vellum | |
| Seal Type: | Split Remoistening Seal | Seam Type: | Diagonal Seam | |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | Size: | 4-1/8 x 9-1/2 in | |
| Standards: | SFI Certified | Tint Color: | Blue | |
| Tint Style: | Blue Wesco Tint | UPC: | 10008257029567 | |
| Weight of Material: | 20 lb | Window: | No |
| ASIN: | B005158ZQK |
|---|---|
| Brand: | The Envelope Supplies Shop |
| Brightness Rating: | 92% |
| Feature 5: | No Window |
| Feature 6: | Red and Blue Airmail Border |
| Feature 7: | "Par Avion" on Front & Back |
| Feature 8: | Diagonal Seams |
| Feature 9: | Split Remoistening Seal |
| Color: | White |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Envelope Number: | #10 |
| Envelope Style: | Mailer Envelope |
| Flap Type: | Flap Down |
| Pre-Printed: | Yes |
| Package Length: | 4-1/8 in |
| Package Weight: | 6.50 LB |
| Package Width: | 9-1/2 in |
| Legend: | Par Avion |
| Material: | Paper Stock |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 2956 |
| Number of Items: | 500 |
| Number of Windows: | 0 |
| Open End / Open Side: | Open Side |
| Paper Finish: | Vellum |
| Seal Type: | Split Remoistening Seal |
| Seam Type: | Diagonal Seam |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 4-1/8 x 9-1/2 in |
| Standards: | SFI Certified |
| Tint Color: | Blue |
| Tint Style: | Blue Wesco Tint |
| UPC: | 10008257029567 |
| Weight of Material: | 20 lb |
| Window: | No |