Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Box of 500 | 2+ Boxes | 5+ Boxes | 10+ Boxes | 20+ Boxes |
| $108.80 | $96.96 | $89.79 | $86.67 | $84.03 |
| Volume Savings | 10.9% | 17.5% | 20.3% | 22.8% |
| Need 30+ Boxes? Click here for Pricing | ||||
4-1/8" x 9-1/2" (4.125" x 9.5"), Regular Envelope, No Window, Arrowhead Bond, 25% Cotton Bond Paper (93% Brightness), Light Cockle Finish, Diagonal Seam, Flap Down, Remoistening Seal, 500 Qty / Box, 2500 Qty / Ctn, 7 lbs. per Box
| ASIN: | B0051568SM | Brand: | The Envelope Supplies Shop | |
|---|---|---|---|---|
| Brightness Rating: | 93% | Feature 6: | Diagonal Seam | |
| Feature 7: | No Window | Feature 8: | Remoistening Seal | |
| Feature 9: | Flap Down | Color: | White | |
| Condition: | New | Currency: | USD | |
| Envelope Number: | #10 | Envelope Style: | Business Envelope | |
| Flap Type: | Flap Down | Pre-Printed: | No | |
| Package Length: | 4-1/8 in | Package Weight: | 7.00 LB | |
| Package Width: | 9-1/2 in | Material: | 25% Cotton Bond | |
| Country of Origin: | USA | Manufacturer Part Number: | 2832 | |
| Number of Items: | 500 | Number of Windows: | 0 | |
| Open End / Open Side: | Open Side | Paper Finish: | Light Cockle | |
| Seal Type: | Remoistening Seal | Seam Type: | Diagonal Seam | |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | Size: | 4-1/8 x 9-1/2 in | |
| UPC: | 10008257028324 | Weight of Material: | 24 lb | |
| Window: | No |
| ASIN: | B0051568SM |
|---|---|
| Brand: | The Envelope Supplies Shop |
| Brightness Rating: | 93% |
| Feature 6: | Diagonal Seam |
| Feature 7: | No Window |
| Feature 8: | Remoistening Seal |
| Feature 9: | Flap Down |
| Color: | White |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Envelope Number: | #10 |
| Envelope Style: | Business Envelope |
| Flap Type: | Flap Down |
| Pre-Printed: | No |
| Package Length: | 4-1/8 in |
| Package Weight: | 7.00 LB |
| Package Width: | 9-1/2 in |
| Material: | 25% Cotton Bond |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 2832 |
| Number of Items: | 500 |
| Number of Windows: | 0 |
| Open End / Open Side: | Open Side |
| Paper Finish: | Light Cockle |
| Seal Type: | Remoistening Seal |
| Seam Type: | Diagonal Seam |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 4-1/8 x 9-1/2 in |
| UPC: | 10008257028324 |
| Weight of Material: | 24 lb |
| Window: | No |