Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Box of 500 | 2+ Boxes | 5+ Boxes | 10+ Boxes | 20+ Boxes |
| $78.32 | $71.45 | $67.40 | $65.76 | $64.15 |
| Volume Savings | 8.8% | 13.9% | 16% | 18.1% |
| Need 30+ Boxes? Click here for Pricing | ||||
Looking to change things up? Our bright lemon envelopes will do just that! Are unique lemon color adds an extra element of birghtness! This color will guarentee to catch the eye of the recipient. This #10 envelope is the standard size for all types of business communication. Use for invitations, statements, and many other documents to excite the recipient! These envelopes add a unique personal touch that intrigue the receiver and entice them to open the envelope. The 24lb envelope provides quality and sturdiness. Feed through a printer for a quick and easy printing process. Simply moisten the seal and close! Packaged in boxes of 500.
| ASIN: | B005159SS4 | Brand: | The Envelope Supplies Shop | |
|---|---|---|---|---|
| Feature 6: | No Window | Feature 7: | Remoistening Seal | |
| Feature 8: | Flap Down | Color: | Lemon | |
| Condition: | New | Currency: | USD | |
| Envelope Number: | #10 | Envelope Style: | Business Envelope | |
| Flap Type: | Flap Down | Pre-Printed: | No | |
| Package Length: | 4-1/8 in | Package Weight: | 7.00 LB | |
| Package Width: | 9-1/2 in | Material: | Paper Stock | |
| Country of Origin: | USA | Manufacturer Part Number: | 2993 | |
| Number of Items: | 500 | Number of Windows: | 0 | |
| Open End / Open Side: | Open Side | Paper Finish: | Vellum | |
| Related Products: | E-2985, E-2986, E-2987, E-2988, E-2990, E-2991, E-2992, E-2994, E-2995, E-2997 | Seal Type: | Remoistening Seal | |
| Seam Type: | Diagonal Seam | Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | |
| Size: | 4-1/8 x 9-1/2 in | UPC: | 10008257029932 | |
| Weight of Material: | 24 lb | Window: | No |
| ASIN: | B005159SS4 |
|---|---|
| Brand: | The Envelope Supplies Shop |
| Feature 6: | No Window |
| Feature 7: | Remoistening Seal |
| Feature 8: | Flap Down |
| Color: | Lemon |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Envelope Number: | #10 |
| Envelope Style: | Business Envelope |
| Flap Type: | Flap Down |
| Pre-Printed: | No |
| Package Length: | 4-1/8 in |
| Package Weight: | 7.00 LB |
| Package Width: | 9-1/2 in |
| Material: | Paper Stock |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 2993 |
| Number of Items: | 500 |
| Number of Windows: | 0 |
| Open End / Open Side: | Open Side |
| Paper Finish: | Vellum |
| Related Products: | E-2985, E-2986, E-2987, E-2988, E-2990, E-2991, E-2992, E-2994, E-2995, E-2997 |
| Seal Type: | Remoistening Seal |
| Seam Type: | Diagonal Seam |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 4-1/8 x 9-1/2 in |
| UPC: | 10008257029932 |
| Weight of Material: | 24 lb |
| Window: | No |