Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Box of 500 | 2+ Boxes | 5+ Boxes | 10+ Boxes | 20+ Boxes |
| $80.13 | $73.19 | $69.09 | $67.40 | $65.74 |
| Volume Savings | 8.7% | 13.8% | 15.9% | 18% |
| Need 30+ Boxes? Click here for Pricing | ||||
4-1/8" x 9-1/2" (4.125" x 9.5"), Peel 'n View Envelope has a Detachable Note with Cellophane Window Underneath, 3" x 3" Window Size, 9/16" From Left, 5/8" From Bottom, Standard Right Window 1-3/8" x 4-1/2", Right window is 4-1/4" from Left, 5/8" from Bottom, White Sulphite, 92% Brightness, Paper Color: White, Vellum Finish, Two Side Seams, Flap Down, Remoistening Seal, 500 Qty / Box, 2500 Qty / Ctn, 7 lbs. per Box. Peel 'n View envelopes are highly engaging direct mail envelopes. These envelopes have the unique benefit of a self-stick removable reminder note that can be peeled off the envelope and placed on any surface, revealing a hidden surprise window under the note to show a custom message to encourage full opening of the envelope.
| Brand: | The Envelope Supplies Shop | Feature 6: | Side Seams | |
|---|---|---|---|---|
| Feature 7: | Cellophane Window | Feature 8: | Remoistening Seal | |
| Feature 9: | Flap Down | Color: | White | |
| Condition: | New | Currency: | USD | |
| Envelope Number: | #10 | Envelope Style: | Peel | |
| Flap Type: | Flap Down | Pre-Printed: | No | |
| Package Length: | 4-1/8 in | Package Weight: | 7.00 LB | |
| Package Width: | 9-1/2 in | Material: | Paper Stock | |
| Country of Origin: | USA | Manufacturer Part Number: | 3149 | |
| Number of Items: | 500 | Number of Windows: | 2 | |
| Open End / Open Side: | Open Side | Paper Finish: | Vellum | |
| Related Products: | W-3148, W-3149, W-3229, W-3228, W-3227 | Seal Type: | Remoistening Seal | |
| Seam Type: | Side Seam | Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | |
| Size: | 4-1/8 x 9-1/2 in | UPC: | 10008257031492 | |
| Weight of Material: | 24 lb | Window: | Yes | |
| Window Length: | 3 in | Window Material: | Cellophane Window | |
| Window Placement: | 9/16 in From Left, 5/8 in From Bottom | Window Placement from Bottom: | 5/8 in | |
| Window Placement from Left: | 9/16 in | Window Size: | 3 x 3 in | |
| Window Width: | 3 in | Second Window Length: | 1-3/8 in | |
| Second Window Placement: | 4-1/4 in From Left, 5/8 in From Bottom | Second Window Placement from Bottom: | 5/8 in | |
| Second Window Placement from Left: | 4-1/4 in | Second Window Size: | 1-3/8 x 4-1/2 in | |
| Second Window Width: | 4-1/2 in |
| Brand: | The Envelope Supplies Shop |
|---|---|
| Feature 6: | Side Seams |
| Feature 7: | Cellophane Window |
| Feature 8: | Remoistening Seal |
| Feature 9: | Flap Down |
| Color: | White |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Envelope Number: | #10 |
| Envelope Style: | Peel |
| Flap Type: | Flap Down |
| Pre-Printed: | No |
| Package Length: | 4-1/8 in |
| Package Weight: | 7.00 LB |
| Package Width: | 9-1/2 in |
| Material: | Paper Stock |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 3149 |
| Number of Items: | 500 |
| Number of Windows: | 2 |
| Open End / Open Side: | Open Side |
| Paper Finish: | Vellum |
| Related Products: | W-3148, W-3149, W-3229, W-3228, W-3227 |
| Seal Type: | Remoistening Seal |
| Seam Type: | Side Seam |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 4-1/8 x 9-1/2 in |
| UPC: | 10008257031492 |
| Weight of Material: | 24 lb |
| Window: | Yes |
| Window Length: | 3 in |
| Window Material: | Cellophane Window |
| Window Placement: | 9/16 in From Left, 5/8 in From Bottom |
| Window Placement from Bottom: | 5/8 in |
| Window Placement from Left: | 9/16 in |
| Window Size: | 3 x 3 in |
| Window Width: | 3 in |
| Second Window Length: | 1-3/8 in |
| Second Window Placement: | 4-1/4 in From Left, 5/8 in From Bottom |
| Second Window Placement from Bottom: | 5/8 in |
| Second Window Placement from Left: | 4-1/4 in |
| Second Window Size: | 1-3/8 x 4-1/2 in |
| Second Window Width: | 4-1/2 in |