Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Box of 50 | 2+ Boxes | 5+ Boxes | 10+ Boxes | 20+ Boxes |
| $32.02 | $31.68 | $31.36 | $30.75 | $29.77 |
| Volume Savings | 1.1% | 2.1% | 4% | 7% |
| Need 30+ Boxes? Click here for Pricing | ||||
1 CD Capacity Corrugated Mailers (Box of 50) Corrugated mailers are designed to protect CDs from damage during shipping Made from 200#/ECT-32-B white corrugated material for durability Uses tabs to keep carton closed without tape Capacity per case: 1 standard size CD jewel case or 2 slim line CD jewel cases Mailers measure 5-5/8" x 5" x 7/16" Mailers shipped and store flat 50 mailers per box
| ASIN: | B00BT59R5Y | Brand: | The Filing Supplies Shop | |
|---|---|---|---|---|
| Capacity: | 1 | Closure Type: | Tab Closure | |
| Color: | White | Condition: | New | |
| Currency: | USD | ECT Rating: | ECT-32-B | |
| Package Height: | 7/16 in | Package Length: | 5-5/8 in | |
| Package Weight: | 3.60 LB | Package Width: | 5 in | |
| Material: | Corrugated Cardboard | Country of Origin: | USA | |
| Manufacturer Part Number: | MLRCD | Number of Fasteners: | 0 | |
| Number of Items: | 50 | Number of Pockets: | 0 | |
| Ships in: | 3 to 5 Business Days (Plus time in transit) | Size: | 5-5/8 x 5 x 7/16 in | |
| Texture: | Corrugated | Thickness: | 7/16 | |
| UPC: | 812578009510 |
| ASIN: | B00BT59R5Y |
|---|---|
| Brand: | The Filing Supplies Shop |
| Capacity: | 1 |
| Closure Type: | Tab Closure |
| Color: | White |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| ECT Rating: | ECT-32-B |
| Package Height: | 7/16 in |
| Package Length: | 5-5/8 in |
| Package Weight: | 3.60 LB |
| Package Width: | 5 in |
| Material: | Corrugated Cardboard |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | MLRCD |
| Number of Fasteners: | 0 |
| Number of Items: | 50 |
| Number of Pockets: | 0 |
| Ships in: | 3 to 5 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 5-5/8 x 5 x 7/16 in |
| Texture: | Corrugated |
| Thickness: | 7/16 |
| UPC: | 812578009510 |