Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Case of 8 Rolls | 2+ Cases | 5+ Cases | 10+ Cases | 20+ Cases |
| $1,572.80 | $1,550.85 | $1,352.44 | $1,040.96 | $1,013.57 |
| Volume Savings | 1.4% | 14% | 33.8% | 35.6% |
| Need 30+ Cases? Click here for Pricing | ||||
| Adhesion: | 30 oz/in | Adhesive Material: | Cured Rubber Adhesive | |
|---|---|---|---|---|
| Adhesive Sides: | Single | Applications: | used for used to wrap around rollers/mandrels on printing, coating and converting equipment | |
| Brand: | The Tape Supplies Shop | Feature 6: | 5% Elongation | |
| Feature 7: | Case of 8 Rolls | Feature 8: | used for used to wrap around rollers/mandrels on printing, coating and converting equipment | |
| Caliper: | 10.8 mil | Color: | White | |
| Condition: | New | Currency: | USD | |
| Elongation: | 5 | Package Length: | 36 yd | |
| Package Weight: | 5.00 LB | Package Width: | 1.5 in | |
| Label Type: | Roller Wrap Tape | Liner: | Yes | |
| Material: | Silicone Impregnated Glass Cloth | Country of Origin: | USA | |
| Manufacturer Part Number: | 4565-1.5 | Minimum Service Temperature: | 40? - 265? ?F | |
| Number of Items: | 8 | Ships in: | 7 to 10 Business Days (Plus time in transit) | |
| Size: | 1-1/2" x 36 Yd in | Tensile Strength: | 120 | |
| Thickness: | 10.8 mil |
| Adhesion: | 30 oz/in |
|---|---|
| Adhesive Material: | Cured Rubber Adhesive |
| Adhesive Sides: | Single |
| Applications: | used for used to wrap around rollers/mandrels on printing, coating and converting equipment |
| Brand: | The Tape Supplies Shop |
| Feature 6: | 5% Elongation |
| Feature 7: | Case of 8 Rolls |
| Feature 8: | used for used to wrap around rollers/mandrels on printing, coating and converting equipment |
| Caliper: | 10.8 mil |
| Color: | White |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Elongation: | 5 |
| Package Length: | 36 yd |
| Package Weight: | 5.00 LB |
| Package Width: | 1.5 in |
| Label Type: | Roller Wrap Tape |
| Liner: | Yes |
| Material: | Silicone Impregnated Glass Cloth |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 4565-1.5 |
| Minimum Service Temperature: | 40? - 265? ?F |
| Number of Items: | 8 |
| Ships in: | 7 to 10 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 1-1/2" x 36 Yd in |
| Tensile Strength: | 120 |
| Thickness: | 10.8 mil |