Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Box of 500 | 2+ Boxes | 5+ Boxes | 10+ Boxes | 20+ Boxes |
| $202.04 | $110.25 | $91.68 | $80.66 | $73.57 |
| Volume Savings | 45.4% | 54.6% | 60.1% | 63.6% |
| Need 30+ Boxes? Click here for Pricing | ||||
If you go to the trouble of mailing something, you want it to get the attention it deserves. Our custom printed #12 golden brown kraft envelopes are a perfect way to differentiate your mailing from the rest of the stack.
These custom kraft envelopes are generously sized to hold statements, correspondence, invoices and documents. They feature 24-pound golden brown paper stock, a standard flap and a remoistening seal. We sell these envelopes in boxes of 500 and offer volume savings when you buy multiple boxes.
Custom printing makes it easy for you to personalize your order so that your envelope looks exactly the way you want it to. Include your company logo, name, address or other information to fit your needs. If you need any assistance with your order, talk to one of our friendly customer service representatives. We are always happy to help our customers ensure they’re getting the customized order they need.
| Brand: | NIC | Feature 6: | No Window | |
|---|---|---|---|---|
| Feature 7: | Remoistening Seal | Color: | Brown | |
| Condition: | New | Currency: | USD | |
| Envelope Number: | #12 | Envelope Style: | Business Envelope | |
| Flap Type: | Standard Flap | Pre-Printed: | No | |
| Package Length: | 4-3/4 in | Package Weight: | 7.00 LB | |
| Package Width: | 11 in | Material: | Paper Stock | |
| Country of Origin: | USA | Manufacturer Part Number: | ENV12RKFT | |
| Number of Items: | 500 | Number of Windows: | 0 | |
| Open End / Open Side: | Open Side | Seal Type: | Remoistening Seal | |
| Seam Type: | Diagonal Seam Corner Card | Ships in: | 2 to 4 Business Days (Plus time in transit) | |
| Size: | 4-3/4 x 11 in | Weight of Material: | 24 lb | |
| Window: | No |
| Brand: | NIC |
|---|---|
| Feature 6: | No Window |
| Feature 7: | Remoistening Seal |
| Color: | Brown |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Envelope Number: | #12 |
| Envelope Style: | Business Envelope |
| Flap Type: | Standard Flap |
| Pre-Printed: | No |
| Package Length: | 4-3/4 in |
| Package Weight: | 7.00 LB |
| Package Width: | 11 in |
| Material: | Paper Stock |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | ENV12RKFT |
| Number of Items: | 500 |
| Number of Windows: | 0 |
| Open End / Open Side: | Open Side |
| Seal Type: | Remoistening Seal |
| Seam Type: | Diagonal Seam Corner Card |
| Ships in: | 2 to 4 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 4-3/4 x 11 in |
| Weight of Material: | 24 lb |
| Window: | No |