Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Carton of 2000 | 2+ Carton | 5+ Carton | 10+ Carton | 20+ Carton |
| $138.68 | $134.40 | $131.21 | $128.20 | $116.19 |
| Volume Savings | 3.1% | 5.4% | 7.6% | 16.2% |
| Need 30+ Carton? Click here for Pricing | ||||
3-7/8" x 8-7/8", #9 White Remittance Envelopes, 24 lb, White Wove, No Window. A special kind of reply envelope used in fundraising, money collection, charity donations, it has an inner pocket to hold cash or a check. Printing is a popular option for remittance envelopes as the envelope itself it can double as an order form, credit card donation form and information collection form. (2,000 per Carton)
| Brand: | The Supplies Shops.com | Color: | White | |
|---|---|---|---|---|
| Condition: | New | Currency: | USD | |
| Envelope Number: | #9 | Envelope Style: | Remittance Envelopes | |
| Flap Type: | Flap Down | Pre-Printed: | No | |
| Package Length: | 3-7/8 in | Package Weight: | 33.00 LB | |
| Package Width: | 8-7/8 in | Material: | Paper Stock | |
| Country of Origin: | USA | Manufacturer Part Number: | WW11002 | |
| Number of Items: | 2000 | Number of Windows: | 0 | |
| Open End / Open Side: | Open Side | Seal Type: | Remoistening Seal | |
| Seam Type: | Side Seam | Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | |
| Size: | 3-7/8 x 8-7/8 in | UPC: | 840186200197 | |
| Watermark: | No | Weight of Material: | 24 lb | |
| Window: | No |
| Brand: | The Supplies Shops.com |
|---|---|
| Color: | White |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Envelope Number: | #9 |
| Envelope Style: | Remittance Envelopes |
| Flap Type: | Flap Down |
| Pre-Printed: | No |
| Package Length: | 3-7/8 in |
| Package Weight: | 33.00 LB |
| Package Width: | 8-7/8 in |
| Material: | Paper Stock |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | WW11002 |
| Number of Items: | 2000 |
| Number of Windows: | 0 |
| Open End / Open Side: | Open Side |
| Seal Type: | Remoistening Seal |
| Seam Type: | Side Seam |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 3-7/8 x 8-7/8 in |
| UPC: | 840186200197 |
| Watermark: | No |
| Weight of Material: | 24 lb |
| Window: | No |