Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Case of 1 Roll | 2+ Cases | 5+ Cases | 10+ Cases | 20+ Cases |
| $477.92 | $471.57 | $465.38 | $438.34 | $419.24 |
| Volume Savings | 1.3% | 2.6% | 8.3% | 12.3% |
| Need 30+ Cases? Click here for Pricing | ||||
| Adhesion: | 41338 oz/in | Adhesive Material: | Acrylic Adhesive | |
|---|---|---|---|---|
| Adhesive Sides: | Single | Adhesive Type: | Removable | |
| Applications: | used to protect printing plates in shipment, protect fluorescent light fixtures, and surface protection of finished metals, aluminum, stainless steel, synthetic marble, vinyl & plastic laminates from | Brand: | The Tape Supplies Shop | |
| Feature 6: | Case of 1 Roll | Feature 7: | used to protect printing plates in shipment, protect fluorescent light fixtures, and surface protection | |
| Caliper: | 2 mil | Color: | Clear | |
| Condition: | New | Currency: | USD | |
| Elongation: | 225 % | Package Length: | 200 yd | |
| Package Weight: | 32.00 LB | Package Width: | 48 in | |
| Label Type: | Protective Film | Liner: | No | |
| Material: | Synthetic (Plastic) Tape | Country of Origin: | USA | |
| Manufacturer Part Number: | 278-200-48-F | Number of Items: | 1 | |
| Ships in: | 3 to 5 Business Days (Plus time in transit) | Size: | 48" x 200 Yd in | |
| Tensile Strength: | 7 lbs/in | Thickness: | 2 mil |
| Adhesion: | 41338 oz/in |
|---|---|
| Adhesive Material: | Acrylic Adhesive |
| Adhesive Sides: | Single |
| Adhesive Type: | Removable |
| Applications: | used to protect printing plates in shipment, protect fluorescent light fixtures, and surface protection of finished metals, aluminum, stainless steel, synthetic marble, vinyl & plastic laminates from |
| Brand: | The Tape Supplies Shop |
| Feature 6: | Case of 1 Roll |
| Feature 7: | used to protect printing plates in shipment, protect fluorescent light fixtures, and surface protection |
| Caliper: | 2 mil |
| Color: | Clear |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Elongation: | 225 % |
| Package Length: | 200 yd |
| Package Weight: | 32.00 LB |
| Package Width: | 48 in |
| Label Type: | Protective Film |
| Liner: | No |
| Material: | Synthetic (Plastic) Tape |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 278-200-48-F |
| Number of Items: | 1 |
| Ships in: | 3 to 5 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 48" x 200 Yd in |
| Tensile Strength: | 7 lbs/in |
| Thickness: | 2 mil |