Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Case of 48 Rolls | 2+ Cases | 5+ Cases | 10+ Cases | 20+ Cases |
| $262.61 | $255.36 | $248.53 | $236.15 | $228.89 |
| Volume Savings | 2.8% | 5.4% | 10.1% | 12.8% |
| Need 30+ Cases? Click here for Pricing | ||||
| Adhesion: | 52 oz/in | Adhesive Material: | Acrylic Adhesive | |
|---|---|---|---|---|
| Adhesive Sides: | Double | Adhesive Type: | Permanent | |
| Applications: | Used for bonding paper, wood, paints, glass, metals, and plastics, sealing pocket folders, and mounting promotional itmes, posters, mat borders for pictures, and dust covers | Brand: | The Tape Supplies Shop | |
| Feature 6: | Used for bonding paper, wood, paints, glass, metals, and plastics, sealing pocket folders, and mount | Feature 7: | Comparable to: 3M 924 | |
| Caliper: | 2 mil | Compatible With: | 3M 924 | |
| Condition: | New | Currency: | USD | |
| Package Length: | 36 yd | Package Weight: | 18.00 LB | |
| Package Width: | 0.75 in | Label Type: | ATG Tapes | |
| Liner: | No | Material: | Adhesive Transfer Tape | |
| Maximum Application Temperature: | 250° F | Country of Origin: | USA | |
| Manufacturer Part Number: | TS-465-36-0.75-D | Minimum Application Temperature: | -32 °F | |
| Minimum Service Temperature: | -282 °F | Number of Items: | 48 | |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | Size: | 3/4" x 36 Yd in | |
| Thickness: | 2 mil |
| Adhesion: | 52 oz/in |
|---|---|
| Adhesive Material: | Acrylic Adhesive |
| Adhesive Sides: | Double |
| Adhesive Type: | Permanent |
| Applications: | Used for bonding paper, wood, paints, glass, metals, and plastics, sealing pocket folders, and mounting promotional itmes, posters, mat borders for pictures, and dust covers |
| Brand: | The Tape Supplies Shop |
| Feature 6: | Used for bonding paper, wood, paints, glass, metals, and plastics, sealing pocket folders, and mount |
| Feature 7: | Comparable to: 3M 924 |
| Caliper: | 2 mil |
| Compatible With: | 3M 924 |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Package Length: | 36 yd |
| Package Weight: | 18.00 LB |
| Package Width: | 0.75 in |
| Label Type: | ATG Tapes |
| Liner: | No |
| Material: | Adhesive Transfer Tape |
| Maximum Application Temperature: | 250° F |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | TS-465-36-0.75-D |
| Minimum Application Temperature: | -32 °F |
| Minimum Service Temperature: | -282 °F |
| Number of Items: | 48 |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 3/4" x 36 Yd in |
| Thickness: | 2 mil |