Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Case of 6 Rolls | 2+ Cases | 5+ Cases | 10+ Cases | 20+ Cases |
| $59.42 | $57.99 | $56.65 | $54.10 | $52.95 |
| SALE$56.45 | $55.09 | $53.82 | $51.40 | $50.30 |
| Volume Savings | 2.4% | 4.7% | 8.9% | 10.9% |
| Need 30+ Cases? Click here for Pricing | ||||
| Adhesion: | 110 oz/in | Adhesive Material: | Solvent Acrylic Adhesive | |
|---|---|---|---|---|
| Adhesive Sides: | Double | Applications: | used for general purpose bonding, mounting, and splicing, core startup, and sealing envelopes | |
| Brand: | The Tape Supplies Shop | Feature 6: | 0% Elongation | |
| Feature 7: | Case of 6 Rolls | Feature 8: | used for general purpose bonding, mounting, and splicing, core startup, and sealing envelopes | |
| Caliper: | 5 mil | Color: | Clear | |
| Condition: | New | Currency: | USD | |
| Package Length: | 18 yd | Package Weight: | 11.00 LB | |
| Package Width: | 0.75 in | Label Type: | ATG Tapes | |
| Liner: | Yes | Material: | Adhesive Transfer Tape | |
| Country of Origin: | USA | Manufacturer Part Number: | 463-18-0.75-SC | |
| Minimum Service Temperature: | -22? - 230? ?F | Number of Items: | 6 | |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | Size: | 3/4" x 18 Yd in | |
| Thickness: | 5 mil |
| Adhesion: | 110 oz/in |
|---|---|
| Adhesive Material: | Solvent Acrylic Adhesive |
| Adhesive Sides: | Double |
| Applications: | used for general purpose bonding, mounting, and splicing, core startup, and sealing envelopes |
| Brand: | The Tape Supplies Shop |
| Feature 6: | 0% Elongation |
| Feature 7: | Case of 6 Rolls |
| Feature 8: | used for general purpose bonding, mounting, and splicing, core startup, and sealing envelopes |
| Caliper: | 5 mil |
| Color: | Clear |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Package Length: | 18 yd |
| Package Weight: | 11.00 LB |
| Package Width: | 0.75 in |
| Label Type: | ATG Tapes |
| Liner: | Yes |
| Material: | Adhesive Transfer Tape |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 463-18-0.75-SC |
| Minimum Service Temperature: | -22? - 230? ?F |
| Number of Items: | 6 |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 3/4" x 18 Yd in |
| Thickness: | 5 mil |