Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Case of 16 Rolls | 2+ Cases | 5+ Cases | 10+ Cases | 20+ Cases |
| $1,090.16 | $1,075.13 | $1,060.52 | $1,022.51 | $991.16 |
| Volume Savings | 1.4% | 2.7% | 6.2% | 9.1% |
| Need 30+ Cases? Click here for Pricing | ||||
| Adhesion: | 72 oz/in | Adhesive Material: | Acrylic Adhesive | |
|---|---|---|---|---|
| Adhesive Sides: | Double | Adhesive Type: | Removable | |
| Applications: | Used for printing industry - laminating or holding difficult or glossy paper, and gap filling | Brand: | The Tape Supplies Shop | |
| Feature 6: | Used for printing industry - laminating or holding difficult or glossy paper, and gap filling | Feature 7: | Comparable to: 3M 950, Tyco 75 | |
| Caliper: | 4 mil | Compatible With: | 3M 950, Tyco 75 | |
| Condition: | New | Currency: | USD | |
| Package Length: | 60 yd | Package Weight: | 24.00 LB | |
| Package Width: | 3 in | Label Type: | Double Coated Tape | |
| Liner: | No | Material: | Adhesive Transfer Tape | |
| Maximum Application Temperature: | 250° F | Country of Origin: | USA | |
| Manufacturer Part Number: | 462-60-3-A | Minimum Application Temperature: | 10 °F | |
| Minimum Service Temperature: | 10 - 250 °F | Number of Items: | 16 | |
| Ships in: | 3 to 5 Business Days (Plus time in transit) | Size: | 3" x 60 Yd in | |
| Thickness: | 4 mil |
| Adhesion: | 72 oz/in |
|---|---|
| Adhesive Material: | Acrylic Adhesive |
| Adhesive Sides: | Double |
| Adhesive Type: | Removable |
| Applications: | Used for printing industry - laminating or holding difficult or glossy paper, and gap filling |
| Brand: | The Tape Supplies Shop |
| Feature 6: | Used for printing industry - laminating or holding difficult or glossy paper, and gap filling |
| Feature 7: | Comparable to: 3M 950, Tyco 75 |
| Caliper: | 4 mil |
| Compatible With: | 3M 950, Tyco 75 |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Package Length: | 60 yd |
| Package Weight: | 24.00 LB |
| Package Width: | 3 in |
| Label Type: | Double Coated Tape |
| Liner: | No |
| Material: | Adhesive Transfer Tape |
| Maximum Application Temperature: | 250° F |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 462-60-3-A |
| Minimum Application Temperature: | 10 °F |
| Minimum Service Temperature: | 10 - 250 °F |
| Number of Items: | 16 |
| Ships in: | 3 to 5 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 3" x 60 Yd in |
| Thickness: | 4 mil |