Customers also Purchased
Customers also Purchased...
| Price per Carton of 2500 Labels | 2+ Cartons | 5+ Cartons | 10+ Cartons | 20+ Cartons |
| $188.13 | $182.95 | $178.07 | $173.47 | $169.12 |
| Volume Savings | 2.8% | 5.3% | 7.8% | 10.1% |
| Need 30+ Cartons? Click here for Pricing | ||||
| Adhesive Material: | Acrylic | Adhesive Type: | Removable Self Adhesive | |
|---|---|---|---|---|
| ASIN: | B00E8X0JSS | Background Color: | White | |
| Brand: | Datalabel | Carrier Width: | 4-1/4 in | |
| Color: | White | Condition: | New | |
| Currency: | USD | Package Height: | 2.875 in | |
| Package Weight: | 8.70 LB | Package Width: | 3.1 in | |
| Label Feed Type: | pinfeed | Label Format: | One Across | |
| Label Type: | Tape Reel Labels | Liner Caliper: | 0.0032 in | |
| Liner Material: | Kraft | Material: | Paper Stock | |
| Country of Origin: | USA | Manufacturer Part Number: | 170302 | |
| Minimum Application Temperature: | 40 °F | Minimum Service Temperature: | -65 to +180 °F | |
| Number of Items: | 2500 | Number of Labels Across: | 1 | |
| Paper Corner Type: | Round | Perforation: | Yes | |
| Perforation Orientation: | Horizontal | Shape: | Rectangle | |
| Shelf Life: | One year when stored at 70°F and 50% RH | Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) | |
| Size: | 3.1 x 2.875 in | Spec Sheet: | 948 | |
| Substance Weight: | 50 lb/ream (25" x 38") |
| Adhesive Material: | Acrylic |
|---|---|
| Adhesive Type: | Removable Self Adhesive |
| ASIN: | B00E8X0JSS |
| Background Color: | White |
| Brand: | Datalabel |
| Carrier Width: | 4-1/4 in |
| Color: | White |
| Condition: | New |
| Currency: | USD |
| Package Height: | 2.875 in |
| Package Weight: | 8.70 LB |
| Package Width: | 3.1 in |
| Label Feed Type: | pinfeed |
| Label Format: | One Across |
| Label Type: | Tape Reel Labels |
| Liner Caliper: | 0.0032 in |
| Liner Material: | Kraft |
| Material: | Paper Stock |
| Country of Origin: | USA |
| Manufacturer Part Number: | 170302 |
| Minimum Application Temperature: | 40 °F |
| Minimum Service Temperature: | -65 to +180 °F |
| Number of Items: | 2500 |
| Number of Labels Across: | 1 |
| Paper Corner Type: | Round |
| Perforation: | Yes |
| Perforation Orientation: | Horizontal |
| Shape: | Rectangle |
| Shelf Life: | One year when stored at 70°F and 50% RH |
| Ships in: | 1 to 3 Business Days (Plus time in transit) |
| Size: | 3.1 x 2.875 in |
| Spec Sheet: | 948 |
| Substance Weight: | 50 lb/ream (25" x 38") |